Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Utrudnienia na linii do Sulejówka. Ruch pociągów po jednym torze

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plZamieszanie na stacji w Rembertowie

Prace modernizacyjne na stacji w Rembertowie dają się we znaki pasażerom. Początkowo zapowiadano, że część utrudnień zakończy się w czwartek w nocy, ale prace się przedłużyły i potrwały do piątkowych godzin nocnych. Pociągi jeździły z opóźnieniami. W sobotę kursują już zgodnie ze zmienionym rozkładem jazdy.

Prace w Rembertowie, związane z wymianą urządzeń sterowania ruchem kolejowym zapowiadaliśmy już we wtorek. - Wykonawca dokończył w nocy z piątku na sobotę instalację nowego systemu sterowania ruchem na stacji Warszawa Rembertów. Od rana obowiązuje planowy, ustalony rozkład jazdy, opracowany wspólnie przez przewoźników i PLK - poinformował w sobotę rano Karol Jakubowski zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak czytamy w komunikacie spółki, aktualnie ruch pociągów odbywa się po jednym torze między Sulejówkiem a Rembertowem (do Warszawy Wschodniej ruch jest dwutorowy). Na przystankach Warszawa Wesoła, Warszawa Wola Grzybowska, Sulejówek pociągi w obu kierunkach kursują i zatrzymują się przy peronie 2. Większość pociągów SKM S2 kursuje do i ze stacji Warszawa Wschodnia lub Warszawa Rembertów.

Linia zastępcza

Do 31 stycznia uruchomiona jest autobusowa linia specjalna ZS2 zatrzymująca się przy stacjach i przystankach: Dw. Wschodni (Lubelska) - Grochowska – Płowiecka – Marsa – Cyrulików – Okuniewska – Piłsudskiego – Kombatantów II Wojny Światowej – Krasińskiego – Staszica (powrót: Głowackiego – Krasińskiego – Dworcowa – Piłsudskiego) – Bema – Sulejówek Miłosna Pomnik.

Utrudnienia od czwartku

Pierwsze utrudnienia rozpoczęły się w czwartek i miały potrwać od 20.30 do 1.30. Jak zapowiadali kolejarze, na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wesoła wystąpiła całkowita przerwa w ruchu pociągów.

Okazało się jednak, że prace związane z montażem nowego systemu sterowania ruchem pociągów przedłużyły się, a to oznaczało dodatkowe utrudnienia.

Początkowo utrudnienia miały zakończyć się ok. godz. 8. Ale PKP poinformowały, że usterka zostanie usunięta dopiero w nocy z piątku na sobotę.

Jak poinformowali kolejarze, zmiany czasu przejazdu i ograniczenie liczby pociągów Kolei Mazowieckich i SKM na stacji Rembertów i na trasie z Warszawy do Siedlec związane były z wydłużeniem prac prowadzonych przez firmę Bombardier.

"PLK musiały wprowadzić dodatkowe procedury zapewniające bezpieczny przejazd pociągów. Wykonawca został zobowiązany by jak najszybciej ograniczać utrudnienia i planuje w nocy z piątku na sobotę zakończyć zadanie" - tłumaczyła spółka w piątek.

Opóźnienia w kursowaniu

- Ruch na tym odcinku odbywa się, ale wprowadzono telefoniczne zapowiadanie pociągów - powiedziała w piątek rano Joanna Kubiak z PKP Polskie Linie Kolejowe. Wydłużył się też czas przejazdu pociągów SKM i KM o kilkadziesiąt minut. - Ponadto trzy pociągi KM i dwa SKM zostały odwołane - zaznaczyła Kubiak.

W piątek rano na stację Warszawa Rembertów pojechał reporter tvnwarszawa.pl. Jak relacjonował, pasażerowie byli zdezorientowani. - Nie ma chaosu, ale część pasażerów wygląda na zagubionych - relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Ciężko połapać się w obecnym ruchu pociągów. Jest zamieszanie - dodał.

Jako przykład podał pociąg SKM, który przyjechał z centrum Warszawy i stanął na stacji. - Wyświetla komunikat koniec trasy. Stoi na peronie już około 15 minut, ma zamknięte drzwi - relacjonował ok. godz. 7.

Utrudnienia do wtorku

Przypominamy, że to jednak nie koniec planowanych utrudnień. Do niedzieli pasażerowie muszą liczyć się z innymi zmianami w kursowaniu pociągów KM i SKM.

Utrudnienia są związane z ostatnim etapem prac modernizacyjnych na stacji Warszawa Rembertów - wymianą urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Od wtorku 2 lutego od godz. 4 pociągi mają już kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Rembertów.

Sytuacja na stacji w Rembertowie | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Sytuacja na stacji w Rembertowie | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Sytuacja na stacji w Rembertowie | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

su/ran//ło/b//kś