Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Usuną Komunę Paryską z metra Plac Wilsona

Najnowsze

archiwum TVNStacja Plac Wilsona

"Następna stacja: plac Komuny Paryskiej" - tak powinny brzmieć komunikaty głosowe zapowiadające przystanek metra na Żoliborzu. Okazuje się, że z formalnego punktu widzenia stacja plac Wilsona wcale się tak nie nazywa.

- Realnie jest to oczywiście stacja plac Wilsona, nikt tego nie neguje. Ale prawnie funkcjonuje ona pod starą nazwą – potwierdza Jacek Sawicki z biura geodezji i katastru w ratuszu.

Plac zmieniony

Starą czyli "Plac Komuny Paryskiej" - towarzyszyła ona żoliborskiemu placowi w latach PRL. 16 grudnia 1983, na mocy uchwały Rady Nardodowej m.st. Warszawy w sprawie nadania nazw stacjom pierwszej linii metra została nadana także planowanej stacji.

Gdy czasy Polski Ludowej się skończyły, zaczęły się porządki w nazewnictwie. 28 lutego 1990 roku placowi przywrócony przedwojenną nazwę - imię Thomasa Woodrowa Wilsona, jednego z prezydentów USA.

Ale o stacji zapomniano.

Porządki w nazewnictwie

"Nie zmieniono nadanej wcześniej nazwy stacji metra A18" - czytamy w projekcie uchwały Rady Warszawy, która ma to całe, papierkowe zamieszanie wyprostować. Dzięki niej żoliborska stacja będzie również formalnie nosiła nazwę "Plac Wilsona".

- Po uporządkowaniu nazw ulic, to kolejny etap zmian. Zbieraliśmy akty prawne i okazało się, że ta stacja funkcjonuje pod starą nazwą - tłumaczy zainteresowanie tą sprawą Sawicki.

Sprawa wydaje się oczywista, więc nie powinno być kontrowersji. Pozytywnie zmianę w dokumentach zaopiniowały już Zespół Nazewnictwa Miejskiego złożony z ekspertów, a także radni z miejskiej komisji nazewnictwa. Zmianę pozytywnie zaopiniowali także radni z komisji kultury Żoliborza. Z kolei cała rada dzielnicy nie wypowidziała się w określonym prawem terminie, więc uznaje się, że nie wnosi zastrzeżeń do propozycji.

Kropkę nad i muszą postawić radni Warszawy. Stanie się to najwcześniej pod koniec sierpnia.

STACJA PLAC WILSONA JEST NAJBARDZIEJ LUBIANĄ PRZEZ MIESZKAŃCÓW STOLICY

ZOBACZ, CO KRYJE PUSTKA TECHNOLOGICZNA NAD STACJĄ METRA:

Pustka technologicznaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN