USA liderem, ale "chce współpracować". Wykroczenia drogowe dyplomatów

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plStraż o wykroczeniach dyplomatów

463 wykroczenia drogowe popełnili dyplomaci w ubiegłym roku na stołecznych drogach. Prym wiodą urzędnicy z USA. Jak jednak informuje straż miejska, jest coraz mniej przypadków łamania przepisów przez obcokrajowców posiadających immunitet.

Przedstawione statystyki z 2014 roku dotyczą: przekroczenia prędkości, wjazdu na czerwonym świetle i nieprawidłowego parkowania.

- Mamy znaczny spadek liczby zdarzeń związanych z wykroczeniami popełnianymi przez dyplomatów, więc osoby posiadające immunitet zagraniczny. Ten spadek jest na poziomie 25 procent w porównaniu do 2013 roku - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Czy to jest efekt systematycznego publikowania informacji przez straż miejską? W naszej ocenie tak. Jest to jeden z elementów, który mógł wpłynąć na zmianę zachowania kierowców - dodaje.

W lutym 2014 roku pisaliśmy o 660 wykroczeniach popełnionych w 2013 roku przez zagranicznych dyplomatów, ale tylko tych zarejestrowanych przez fotoradary.

Do danych z 2014 roku straż wprowadziła dodatkową kategorię - nieprawidłowe parkowanie. Jak mówi Niżniak, pomimo dodania większej liczby kategorii, jest i tak zdecydowany spadek.

Straż z wyników jest usatysfakcjonowana, chociaż nie są one równe zeru.

USA "najgorsze", ale współpracuje

Według danych straży miejskiej z 2014 dyplomaci z USA przez cały rok popełnili 43 wykroczenia drogowe. 37 wykroczeń dopuścili się pracownicy ambasady Libii, a 35 Rosjanie i urzędnicy z ambasady Arabii Saudyjskiej.

Jak informuje Niżniak, reakcja ambasady USA jest interesująca i satysfakcjonująca. - Wykazała się chęcią współpracy ze strażą miejską. Chociaż była liderem na tej liście, to jest jedyną, która zaangażowała się bezpośrednio w działania zmierzające do tego, żeby ten problem wyeliminować w swojej placówce - informuje rzeczniczka.

Na niechlubnej liście na kolejnych miejscach znaleźli się dyplomaci z Ukrainy- 28 wykroczeń, z Iraku - 14, z Chin - 11, z Wietnamu - 9, z Białorusi- 9, Turcji - 9.

W sumie zagraniczni dyplomaci popełnili 463 wykroczenia drogowe.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ

Polacy gorzej

Jeśli chodzi o wykroczenia popełnione przez polskich urzędników z immunitetem, tu sytuacja jest inna. Straż miejska w 2014 roku odnotowała wzrost rejestrowanych wykroczeń, w zależności od danej grupy zawodowej.

W 2014 roku polscy dyplomaci popełnili 417 wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradar i 46 związanych z nieprawidłowym parkowaniem, sędziowie odpowiednio 53 i 63, prokuratorzy 33 i 46 i posłowie i senatorowie 14 i 2.

Wzrost wykroczeń posiadających immunitety krajowe
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

su/ec