"Urzędnik nie musi wychodzić zza biurka". Latarnie będą zdalnie sterowane

Warszawa

Dawid Krysztofiński, Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plInteligentne oświetlenie

W tym roku kolejne ulice zostaną włączone w inteligentny system sterowania. Technologia pozwala indywidualnie sterować każdą latarnią, a informację o uszkodzeniach konserwatorzy otrzymują natychmiast SMS-em. - To daje oszczędności - przekonuje Zarząd Dróg Miejskich.

- Pierwszy raz zastosowaliśmy ten system w Wesołej na al. Piłsudskiego. Z powodzeniem funkcjonuje przy al. Wioślarskiej, Wybrzeżu Kościuszkowskim, wzdłuż Alej Jerozolimskich - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Sterowane zza biurka

W 2014 roku miasto planuje zmodernizować oświetlenie na ulicach: Wiertniczej, Powsińskiej, Wólczyńskiej (na odcinku Akruszowa – Estrady), Idzikowskiego, Andersa oraz na placu Trzech Krzyży. W trzech pierwszych lokalizacjach zainstalowane zostaną latarnie sterowane systemem. Jak tłumaczy Gałecka, na tyle pozwalają finanse.

Na czym polega inteligencja systemu?

- Urzędnik nie musi wychodzić zza biurka i doskonale wie, że oświetlenie funkcjonuje prawidłowo lub nie np. słup został uszkodzony. Zza biurka można także sterować natężeniem tego oświetlenia w zależności od pory roku czy warunków atmosferycznych, punktowo lub szeregowo - tłumaczy rzeczniczka.

Powód? Oszczędności

Zaznacza, że system jest na razie pilotażowy, ale będzie rozszerzany, ponieważ się sprawdza.

- Korzyści są ogromne. Nie musimy jechać w teren i sprawdzać, czy oświetlenie uliczne funkcjonuje prawidłowo, czy słup został uszkodzony. Te wszystkie informacje widzimy bezpośrednio na ekranie komputera. Oszczędzamy czas, pieniądze na paliwo, nie musimy zatrudniać dodatkowo osób, które sprawowałyby pieczę nad tym oświetleniem ulicznym – tłumaczy Karolina Gałecka.

Jak to działa?

Wszystkie informacje wyświetlane są na interaktywnej mapie.

System sygnalizuje również uszkodzenia mechaniczne. Konserwator dostaje informacje o awariach za pośrednictwem SMS-a. Urzędnicy natomiast dostają informację na temat czasu reakcji serwisantów na awarię.

Aluminiowe latarnie wypierają stare, betonowe | ZDM
Pastorały na placu Trzech Krzyży | ZDM
Latarnia gazowa na Agrykoli | ZDM
Aluminiowe latarnie wypierają stare, betonowe | ZDM
Pastorały na placu Trzech Krzyży | ZDM
Latarnia gazowa na Agrykoli | ZDM
Aluminiowe latarnie wypierają stare, betonowe | ZDM
Pastorały na placu Trzech Krzyży | ZDM
Latarnia gazowa na Agrykoli | ZDM

Słupy będą bardziej bezpieczne

Podczas modernizacji ulicznego oświetlenia, wszystkie stare słupy betonowe zostaną wymienione na aluminiowe. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo, ponieważ pochłaniają energię w przypadku uderzenia - aluminiowy słup przyjmuje siłę uderzenia zwiększając szanse kierowcy na przeżycie.

Przy okazji remontów wymieniane są kable, dzięki czemu maleje zużycie energii.

Gazowe latarnie wrócą na Starówkę

Kiedy na jedne ulice wchodzi nowoczesność, na inne wraca historia. Niebawem na remontowanej ul. Próżnej pojawi się sześć pastorałów, czyli latarni stylizowanych na historyczne.

Natomiast na wyremontowanych uliczkach Starego Miasta zostaną zainstalowane latarnie gazowe.

b/mz