Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Urzędnicy z ZDM aresztowani na 3 miesiące

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plSiedziba ZDM

Urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich, podejrzani o przyjmowanie łapówek w związku ze zmianami sygnalizacji świetlnej na warszawskich drogach, zostali tymczasowo aresztowani. – Sąd przychylił się do wniosku prokuratury – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Wnioskowaliśmy o trzymiesięczny areszt, bo górny limit kary za ten czyn to osiem lat, do tego dochodzi obawa matactwa - wyjaśnia Ślepokura.

Poręczenie majątkowe dla pozostałych

Piotr D., naczelnik Wydziału Sygnalizacji i Oświetlenia w Zarządzie Dróg Miejskich, usłyszał 13 zarzutów prokuratorskich. Zastępca naczelnika, również Piotr D., usłyszał ich 7 - podało z kolei dzisiejsze "Życie Warszawy".

W sprawę może być zamieszanych również sześć innych osób - pracownik Biura Drogownictwa i Komunikacji urzędu miasta oraz pięciu przedsiębiorców z województwa mazowieckiego. – Wobec nich zastosowano poręczenie majątkowe od 10 do 200 tysięcy złotych. Te osoby zostały zwolnione - wyjaśnia Ślepokura.

136,8 tys. złotych

O zatrzymaniach przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pisaliśmy w środę. Sprawa dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za pozytywne opiniowanie i przyspieszanie decyzji w związku ze zmianami sygnalizacji świetlnej na warszawskich drogach.

Jednorazowe łapówki miały wynosić od 3 do 45 tys. zł. Jak podało "ŻW", sam naczelnik, Piotr D. wziął łączenie - zdaniem śledczych - 136,8 tys. złotych.

Radzymińska i Grzybowska

Wiadomo też gdzie stanęły sygnalizatory, przy zamawianiu których dochodziło do nieprawidłowości: Radzymińska, Trocka, Gorzykowska, Jórskiego, Noworzeczna, Wybrzeże Szczecińskie, Zwycięzców, Sobieskiego, Karowa Chałubińskiego, Grzybowska, pl. Unii Lubelskiej – wylicza gazeta.

Ratusz skomentuje

Stołeczny ratusz, któremu podlega ZDM, nie chciał w środę komentować tej sprawy. Rzecznik zaznaczył jednak, że urząd liczy na szybkie jej wyjaśnienie.

W czwartek na sesji Rady Warszawy wiceprezydent Jarosław Kochaniak ma przedstawić stanowisko w sprawie urzędników.

wp/ran