Urzędnicy upominają się o filtry spalin. Kolejny raz

Warszawa

materiały prasoweWybudują tunel pod Ursynowem

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska mówi "na razie nie", ale urzędnicy nie odpuszczają i proszą o przeanalizowanie możliwości zamontowania filtrów spalin w tunelu obwodnicy na Ursynowie. Jeżeli ratusz się zgodzi, będzie to kolejna taka analiza. Ostatnią przeprowadzono kilka miesięcy temu.

- Cały zarząd wystąpił do Biura Ochrony Środowiska o wykonanie analizy decyzji środowiskowej dotyczącej tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Pomimo odrzucenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postulatów 7 tysięcy mieszkańców i Zarządu Dzielnicy Ursynów nie składamy broni w tej sprawie - poinformował burmistrz Ursynowa Robert Kempa.Pismo w tej sprawie trafiło już na biurko dyrektor miejskiego Biura Ochrony Środowiska Grażyny Sienkiewicz. Pod koniec października stanowisko w tej sprawie zajęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jak możemy przeczytać w liczącej 168 stron decyzji środowiskowej, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (inwestor drogi - red.) ma zostawić miejsce na montaż urządzeń oczyszczających powietrze.RDOŚ nakazał też, by po otwarciu tunelu drogowcy codziennie, przez całą dobę monitorowali jakość powietrza. Od wyników pomiarów uzależniony będzie montaż samych urządzeń.

Były planowane, nie były potrzebne?

Małgorzata Tarnowska z GDDKiA przyznała w rozmowie z nami, że kilka lat temu był plan instalacji filtrów. Ale ostatecznie z nich zrezygnowano, bo analizy dowiodły, że nie będą potrzebne.

- Istotną rolę, decydującą o wynikach takich obliczeń i analiz, poza dopuszczalnymi wartościami stężeń poszczególnych zanieczyszczeń w powietrzu, odgrywa struktura i natężenie ruchu - tłumaczyła Tarnowska.

Pierwszą analizę wykonano w 2013 roku, w oparciu o ruch w roku... 2005. W ubiegłym roku pomiary jednak powtórzono. - Wyniki, pomimo bardziej rygorystycznych niż w 2013 roku poziomów dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń, potwierdziły wniosek o braku konieczności instalowania filtrów - podtrzymywała Tarnowska.

Pod petycją o montaż filtrów spalin podpisało się 4 tysiące osób, z kolei 7 tysięcy zgłosiło w tej sprawie wnioski do wojewody.

kz/gp

Maciej Antosiuk o filtrach Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2