Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Urzędnicy pomogą napisać projekt. Maratony w 15 dzielnicach

Warszawa

Facebook.com / Budzet Partycypacyjny WarszawaMaratony pisania projektów

Najbliższy weekend będzie należał do budżetu partycypacyjnego. W poszczególnych dzielnicach odbędzie się aż 15 maratonów wspólnego pisania projektów. Wezmą w nich udział urzędnicy i eksperci. Doradzą, gdzie złożyć wniosek i jak odpowiednio go wypełnić.

Nowe chodniki, place zabaw czy doświetlanie przejść dla pieszych – mieszkańcy Warszawy już po raz czwarty mają szanse zdecydować, na co wydać część miejskich pieniędzy.

Sam pomysł – choćby najlepszy – to jednak nie wszystko. Niezbędne jest tez dopełnienie formalności. Zainteresowani budżetem muszą złożyć odpowiedni wniosek, określający m.in. lokalizację projektu, jego funkcje czy kosztorys. Nie dla wszystkich jest to proste. Stąd pomysł organizowania maratonów.

Urzędnicy pomogą z formalnościami

"Spotkania mają na celu ułatwienie mieszkańcom Warszawy pisania własnych projektów dotyczących zmian, których chcieliby dokonać w stolicy" – zapowiadają urzędnicy.

"Uczestniczyć w nich będą eksperci i urzędnicy, którzy doradzą, gdzie złożyć projekt, co warto w nim uwzględnić oraz co najważniejsze, jak go odpowiednio opisać i wycenić" - dodają.

W sobotę na wspólne pisanie wniosków zapraszają poszczególne dzielnice. Jako pierwsze wystartują Bielany, gdzie spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00, na parterze urzędu dzielnicy.

Godzinę później (o 10.00), maratony rozpoczną się na Żoliborzu, we Włochach i w Wesołej. Wszystkie w budynkach urzędu.

Białołęka zaprasza na pisanie projektów o godzinie 11.00. Podobnie jak Praga Południe, Praga Północ, Wawer, Rembertów i Targówek.

W samo południe ruszą spotkania w Mokotowie (w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i przy ul. Tynieckiej 40) i na Ursynowie – w urzędzie dzielnicy.

Ostatni maraton odbędzie się na Woli, w urzędzie dzielnicy. Rozpocznie o godzinie 14 i potrwa trzy godziny.

W niedzielę ogólnowarszawski maraton

Zwieńczeniem partycypacyjnych zmagań warszawiaków będzie ogólnomiejski Czwarty Maraton Pisania Projektów do Budżetu Partycypacyjnego. Odbędzie się w niedzielę, w godzinach 12.00-18.00 w "Warsztacie", przy pl. Konstytucji 4.

Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy urzędników, skupionych wokół tzw. stolików tematycznych. Dotyczących na przykład kultury, zieleni czy infrastruktury.

"Dodatkowo przewidziane są prezentacje autorów projektów, którzy opowiedzą o tym, jak udało im się złożyć projekt, na co zwrócić uwagę przygotowując swój pomysł oraz dlaczego warto" – zapowiadają organizatorzy.

Program maratonu:

12:00 – Otwarcie maratonu Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej. 12:15 – Jak zgłosić projekt, na co zwrócić uwagę? 12:30 – Jak uniknąć błędów pisząc projekt do budżetu partycypacyjnego? 13:00 – Jak przeprowadzić diagnozę lokalną przygotowując swój pomysł? 13:30 – Projekty zielone w budżecie partycypacyjnym. 14:00 – Quiz wiedzy o budżecie partycypacyjnym w Warszawie. 15:00 – Inicjatywa lokalna i Miejsca Aktywności Lokalnej. 15:30 – 16:30 – Historie autorów, o tym jak powstawały ich pomysły. 18:00 – Zakończenie maratonu.

Wnioski do budżetu można składać do 23 stycznia. Urzędnicy radzą, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, że do każdego wniosku trzeba dołączyć listę 30 podpisów poparcia. Maraton to dobra okazja, aby takie podpisy zebrać.

Wszystkie projekty, które zostają zgłoszone będą musiały przejść proces weryfikacji. Ta potrwa do 8 maja. Samo głosowanie ruszy natomiast 14 czerwca. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2018 roku.

W najbliższą niedzielę odbędzie się również 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Przygotowania do 25. finału WOŚP
TVN24

kw/b