Ursynów ma nowego burmistrza

Warszawa

| tvn24.pl, TVN24, Kontakt TVN, TVN Meteo, PAPfot. TVN Warszawa

Piotr Guział z Naszego Ursynowa został nowym burmistrzem Ursynowa. 13 radnych głosowało za, 10 przeciw. – Na razie nie będą świętował, bo nie wiadomo, jak się zachowa pani prezydent – komentuje Guział tuż po głosowaniu w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Wybrano też wiceburmistrzów - głównie z PiS.

- Pamiętając zachowanie rady miasta, które unieważniło wybór Lecha Królikowskiego na przewodniczącego rady dzielnicy, wstrzymuję się jeszcze z świętowaniem zwycięstwa – dodaje nowy burmistrz.

Wiceburmistrzowie z PiS

Guział będzie miał czterech zastępców. Jednego z „Naszego Ursynowa" - Piotra Machaja - oraz trzech z PiS. To Janina Rogg, Witold Kołodziejski oraz Andrzej Bittel.

Unieważnili pierwszą sesję

Jak przypomniał Guział, po wyborach władze miasta uznały, że podczas podejmowania decyzji o wyborze przewodniczącego doszło do naruszenia statutu dzielnicy i zakwestionowały jej ważność. Chodziło o liczenie głosów podczas wyboru przewodniczącego. W uzasadnieniu podano, że zgodnie ze statutem dzielnicy, powinien był zrobić to jeden z radnych, a nie - jak miało to miejsce - pracownik urzędu dzielnicy.

W ubiegłym tygodniu sprawa trafiła pod obrady Rady Warszawy, która sprawuje nadzór nad uchwałami podejmowanymi przez rady 18 dzielnic miasta. Ta, głosami rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej, podjęła decyzję o unieważnieniu uchwały radnych Ursynowa.

W poniedziałek ponownie zebrali się radni Ursynowa i ponownie wybrali Królikowskiego na przewodniczącego rady dzielnicy.

Ratusz kontroluje

Obecny na poniedziałkowej sesji rady zastępca dyrektora gabinetu prezydenta miasta Jarosław Jóźwiak powiedział, że w jego ocenie tym razem wybór został dokonany poprawnie i nie doszło do naruszenia statutu. Zaznaczył jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie biuro prawne ratusza po zapoznaniu się z podjętą uchwałą.

Walka o władzę

Wybór Piotra Guziała z Naszego Ursynowa na burmistrza dzielnicy, to kolejna odsłona walki o władzę na Ursynowie. Choć PO zdobyła w ostatnich wyborach najwięcej mandatów - 11, to przypadła jej w tej dzielnicy rola opozycji. Lokalny komitet Nasz Ursynów z 10 mandatami porozumiał się z PiS, który ma 4 madaty.

Z Ursynowa na Wolę

Wtorek obfitował w ważne samorządowe decyzje. Dotychczasowa burmistrz Ursynowa, Urszula Kierkowska (PO) rano złożyła rezygnację z kierowania urzędem, żeby późnym wieczorem stanowiska burmistrza objąć na Woli. Jej zastępców rada dzielnica na razie nie wybrała - pisze "Życie Warszawy".

Na Pradze Południe ponownie burmistrzem został Tomasz Kucharski (PO). Jego zastępcami: Adam Grzegrzółka, Konstanty Bartoń, Jarosław Karcz i Robert Kempa.

W Rembertowie unieważniono sesję

Jak informuje "Życie Warszawy" w Rembertowie nie wybrano zarządu dzielnicy, bo prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz unieważniła wybór przewodniczącego rady Michała Kaczyńskiego. Jak się okazało, przewodniczący brał udział w głosowaniu i wygrał 11 do 10 i to jego głos mógł przesądzić o wyniku. Rada miasta zajmie się sprawą w czwartek.

bf/par/mz