Ursynów chce wchłonąć Józefosław i Julianów

Warszawa

Mzungu /Wikipedia CC BYCzy Józefosław i Julianów zostaną przyłączone do Warszawy?

Władze Ursynowa proponują przyłączenie do Warszawy dwóch podmiejskich miejscowości – Józefosławia i Julianowa. "Nie" na spotkaniu urzędników i mieszkańców powiedziała gmina Piaseczno – pisze "Życie Warszawy". Co dalej z pomysłem?

Pomysłodawcą mariażu jest burmistrz Ursynowa Piotr Guział. – Dostałem wiele sygnałów od mieszkańców tych dwóch wiosek, że woleli by mieszkać w Warszawie, niż w gminie Piaseczno – mówi Guział w rozmowie z "ŻW".

Przekonuje o obustronnych korzyściach.

Do miejskiej kasy wpłynęło by więcej pieniędzy z podatków, mieszkańcy zaś mogli by liczyć na inwestycje. - Według naszych szacunków mieszkańcy Józefosławia i Julianowa płacą rocznie kilkanaście milionów złotych podatku dochodowego. Większość z nich pracuje w Warszawie, korzysta ze stołecznych dróg i komunikacji. Tu więc powinny trafiać pieniądze – mówi "ŻW" Guział.

W zamian dzielnica chce zająć się rowami melioracyjnymi. Mieszkańcy mają też odczuć zmiany w komunikacji miejskiej. Wraz z przyłączeniem do Warszawy tereny zostaną zakwalifikowane jako pierwsza strefa biletowa.

Mieszkańcy nie są zgodni

Piaseczno nie zamierza poddać się bez walki. – Planujemy duże inwestycje. Będzie się wam opłacało zostać w naszej gminie – przekonywał na środowym spotkaniu burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis.

Nie przekonał jednak części mieszkańców, którzy wytykali burmistrzowi brak pieniędzy na szkoły.

Ruszą procedury

Aby przyłączyć Józefosław i Julianów do Warszawy niezbędny jest wniosek do Rady Warszawy. Piotr Guział zapowiada, że złoży go jeszcze w tym miesiącu. Do sprawy będzie się musiała ustosunkować również Rada Piaseczna i mieszkańcy w konsultacjach. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji - podało "ŻW".

wp/mz