Ursus stawia na ekologię z prawdziwego zdarzenia

Tak będzie wyglądał ekopark w Ursusie /  materiały projektantów
Tak będzie wyglądał ekopark w Ursusie / materiały projektantów
Tak będzie wyglądał ekopark w Ursusie / materiały projektantów

Ekopark z prawdziwego zdarzenia jest trochę jak perpetum mobile. Zamiast być podlewanym, może na przykład dostarczać wodę do okolicznych budynków. W służbie takiej ekologii pracuje nowoczesna technologia. I właśnie tak ma być w Ursusie.

W cieniu trwających sporów o zapisaną w projekcie planu miejscowego przyszłość dawnych zakładów produkujących słynne traktory, Ursus szykuje dla mieszkańców niezwykłe miejsce. Ekopark, który w pierwszym etapie ma zająć tereny między ulicami Gierdziejewskiego, Wolności i Czerwoną Drogą, a później sięgnąć aż do ulicy Balickiej, będzie dla zainteresowanych biologią tym, czym Centrum Nauki Kopernik jest dla miłośników fizyki.

Samo nie wyrośnie

- To będzie ekologia nie na papierze, lecz w praktyce - zapowiada Rafał Mroczkowski, architekt krajobrazu który opracowywał projekt parku wspólnie z Maciejem Nonasem i dr Piotrem Sikorskim. I wyjaśnia: - Mimo że o ekologii mówi się bardzo dużo, w Polsce wciąż dominuje podejście "posadzimy drzewa i niech sobie rosną". A przyroda poradzi sobie sama tylko w naturalnych warunkach. W miejskim parku to po prostu niemożliwe i nie na tym polega ekologia - podkreśla.

W przypadku Ursusa zaczęło się od szczegółowych analiz. Cały teren przebadano pod kątem tego, jakie rośliny tu występują. I choć na pierwszy rzut oka to porośnięty nielicznymi drzewami, przechodzony trawnik, żyje na nim ponad sto gatunków- w tym samych drzew jest aż 14. Architekci zbadali też faunę i kierunki jej migracji. Nie zapomnieli oczywiście o mieszkańcach - sprawdzili strukturę zaludnienia i ocenili potrzeby lokalnej społeczności.

Tak miałby wyglądać park. Szare plamy to istniejąca lub planowana zabudowa / fot. dzięki uprzejmości autorów projektu
Tak miałby wyglądać park. Szare plamy to istniejąca lub planowana zabudowa / fot. dzięki uprzejmości autorów projektuTak miałby wyglądać park. Szare plamy to istniejąca lub planowana zabudowa / fot. dzięki uprzejmości autorów projektu

Jak "działa" park?

Co chcą zrobić z tą wiedzą i biologicznym bogactwem? Proponują uporządkować teren i podzielić go na różne sfery - od niemal dzikich łąk, które faktycznie prawie nie wymagałyby pielęgnacji, przez obszary mieszane, aż po uporządkowane trawniki umożliwiające wypoczynek. Potem chcą park wzbogacić o nowe gatunki i zwiększyć udział rodzimych. By "zadziałał", na całym terenie znajdą się dreny i niecki retencyjne stanowiące system gospodarowania wodą.

- Dzięki temu będzie pozyskiwał wodę z okolicznych ulic, która dziś trafia do kanalizacji i przez całe miasto płynie prosto do Wisły. Teraz będzie mogła zostać wykorzystana do nawodnienia terenu, a nadwyżki choćby do spłukiwania toalet w sąsiednich budynkach. To nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla portfela. W długiej perspektywie takie projektowanie oznacza po prostu oszczędności - przekonuje Mroczkowski i dodaje, że na całym świecie podobne rozwiązana stosuje jako standard się zarówno w obiektach przemysłowych, jak i biurowych.

Mroczkowski nie jest zresztą debiutantem. Był autorem m.in. projektu rewitalizacji parku przy Muzeum Chopina w Żelazowej Woli. Tam nowoczesność i ekologię udało się pogodzić z klasyczną parkową formą i wymogami konserwatorskimi. W Ursusie takich ograniczeń nie ma, a autorzy projektu proponują, by nadać parkowi formę postindustrialną. Chcą to uzyskać, wcielając w życie kolejny ekologiczny mechanizm - recykling. Do budowy ławek, ścieżek i innych elementów małej architektury mają posłużyć materiały odzyskane np. z rozbiórek przemysłowych budynków.

- W projekcie nie określamy definitywnie, z jakich desek zrobione są ławki czy z czego zbudowano ścieżki. Może to być plama płycin porozbiórkowych, asfaltu czy stara kratownica. Siedzisko ławki może tworzyć kilka różnych rodzajów drewna. To nie ma większego znaczenia, bo liczy się idea odzyskiwania materiałów. Wszystkie elementy małej architektury staraliśmy się zaprojektować tak, by przy określonej formie były "otwarte" na zastosowanie różnych materiałów. Z czasem wtopią się one w parkowe założenie - przekonuje Mroczkowski.

Materiały te nie będą jednak zupełnie przypadkowe. Architekci przeanalizowali nawet, jakimi odpadami dysponować może w najbliższym czasie dzielnica Ursus i uwzględnili to w swojej koncepcji. Stąd pomysły takie, jak zadaszenie ławek perforowaną blachą, wspartą konstrukcją ze stalowych rur.

Ekologia nie oznacza wcale, że park będzie niedostępnym, półdzikim rezerwatem. Przeciwnie - powstanie w im plac zabaw i skatepark. Nie spotkamy tu jednak tabliczki "nie deptać trawników". Do wchodzenia w tam, gdzie nie trzeba, zniechęcać mają murki i alejki zaprojektowane tak, by omijały te najbardziej dzikie obszary parku. Cały park ma być natomiast dostępny dla niepełnosprawnych.

Pieniędzy nie ma, ale jest nadzieja

Kiedy ta idea mogłaby się zmaterializować? - Na razie nie mamy na to pieniędzy - przyznaje burmistrz Ursusa Wiesław Krzemień. Ale zaraz dodaje: - Jest szansa, że jeszcze w tym roku, dzięki funduszowi ochrony środowiska odzyskamy część nakładów na remont parku Achera. To około 2 milionów złotych, które mamy już właściwie przyrzeczone. Będziemy musieli wykorzystać je na kolejny projekt rewitalizacyjny i myślimy właśnie o ekoparku.

Burmistrz liczy, że mimo kryzysu, prace przy realizacji pierwszego etapu mogłyby ruszyć jeszcze w 2012 roku, choć przyznaje, że to optymistyczny scenariusz. - Ursus jest innowacyjną dzielnicą. W wydziale ochrony środowiska, którym sam kiedyś kierowałem, pracują osoby, które ciągle szukają pomysłów na poprawę jakości życia. To właśnie oni wpadli na pomysł ekoparku - chwali Krzemień. I dodaje: - Przekonali mnie, bo taki park to takie ekologiczne perpetum mobile.

- Fajnie, że wreszcie pojawia się świadomość, czym tak naprawdę jest ekologia. Że nie chodzi tylko o to, by posiać trawę i posadzić drzewa. I że to się niestety wiąże z wydatkami - ocenia Mroczkowski.

Zobacz park, który powstanie w Ursusie / materiały projektantów
Zobacz park, który powstanie w Ursusie / materiały projektantów

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl