Uroczystości na Powązkach, PiS na Krakowskim

Warszawa

archiwum TVN 24Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach

Msza w Katedrze Polowej z udziałem prezydenta i składanie wieńców na Cmentarzu Wojskowym, oraz Marsz Pamięci PiS zaplanowano na drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00, pod pomnikiem ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W uroczystości uczestniczyć będą m.in. premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz wojskowych, a także rodziny ofiar. Plan uroczystości przewiduje odczytanie listy nazwisk ofiar katastrofy, modlitwę, składanie kwiatów i zapalanie zniczy przez delegacje. O godz. 8.41, czyli w momencie, kiedy dwa lata temu rozbił się samolot, trębacz odegra utwór "Cisza".

Później ma nastąpić prywatna część uroczystości dla rodzin ofiar.

Prezydent w Katedrze PolowejUdział w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej planuje również prezydent Bronisław Komorowski. 10 kwietnia prezydent będzie uczestniczył w porannej mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W jej trakcie kwiaty zostaną złożone przed znajdującą się tam tablicą upamiętniającą katastrofę oraz na grobach bp. polowego Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego z ordynariatu polowego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Po południu prezydent weźmie udział w mszy w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że w mszy uczestniczyć również będą rodziny pracowników kancelarii, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

Przed uroczystościami na Powązkach przed siedzibą MON przy ul. Klonowej wieniec pod tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy złoży szef resortu Tomasz Siemoniak. W ciągu dnia planowane jest udostępnienie dziedzińca ministerstwa wszystkim, którzy w tym miejscu będą chcieli zapalić znicze lub złożyć kwiaty.

Msza i Marsz Pamięci Z udziałem polityków PiS - jak co miesiąc - 10 kwietnia rano odbędzie się msza w kościele seminaryjnym. Tuż po niej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Poległych. Zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty. Następnie politycy PiS udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19.00 odbędzie się msza w katedrze w. Jana, a po niej Marsz Pamięci. PiS chce, aby przez cały dzień przed Pałacem byli zgromadzeni ludzie. Organizatorzy zamierzają wybudować scenę i postawić telebimy. Wieczorem na Krakowskim Przedmieściu wiec rocznicowy zorganizuje Stowarzyszenie Solidarni 2010. Swóją obecność zapowiedziała m.in. część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. "10 kwietnia 2012 będziemy na Krakowskim Przedmieściu - miejscu, które stało się symbolem pamięci o ofiarach tragedii narodowej. Będziemy tam z tysiącami Polaków, którzy tego dnia pragną wspólnie uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Prosimy panią prezydent o umożliwienie zrealizowania tej obywatelskiej inicjatywy" - napisali w liście do władz Warszawy Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, oraz Jerzy Mamontowicz, brat Bożeny Mamontowicz-Łojek.

Marta Kaczyńska na Ursynowie

Swoje uroczystości planuje także Ursynów. Wydarzenia upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej będę odbywać się przez cały tydzień. 10 kwietnia w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego po mszy o godz. 18.00 odbędzie się koncert Requiem Mozarta.

Dzień później przed urzędem dzielnicy zostanie otwarta wystawa plenerowa "Być Polakiem". W uroczystości weźmie udział Marta Kaczyńska. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

PAP/par