Upamiętnić Bitwę Warszawską na placu Na Rozdrożu. Jest stanowisko radnych

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plCo się zmieni na placu?

Miejscy radni chcą, by monument upamiętniający Bitwę Warszawską stanął na placu Na Rozdrożu. Pytanie, czy znajdą tam miejsce.

Pomysł budowy pomnika powstał ponad trzy lata temu. Z inicjatywą wyszło Towarzystwo Patriotyczne, na czele z prawicowym satyrykiem Janem Pietrzakiem. Monument miał stanąć w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, pomysłodawcy twierdzili, że najlepszą formą upamiętnienia byłby łuk triumfalny.

W ratuszu odbyło się nawet kilka spotkań z władzami miasta. Rozmowy prowadził ówczesny wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Wraz z jego odejściem z ratusza, temat jednak ucichł, aż do czasu ostatniej sesji rady miasta, na której zgłoszono projekt stanowiska w tej sprawie.

Jeden plac, wiele pomysłów

Radni stanowisko przyjęli jednogłośnie. Forma upamiętnienia ma zostać wybrana w konkursie, a samą budowę sfinansować ma miasto. Monument, według obietnic radnych, ma być gotowy na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r i stanąć na placu Na Rozdrożu.

Jednak - jak przypomina "Gazeta Stołeczna" - w tej lokalizacji od 2006 roku stoi już pomnik Romana Dmowskiego. Dodatkowo w 2014 roku radni zgodzili się na kolejne dwa monumenty: Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Pierwszy ma stanąć u zbiegu Alej Ujazdowskich i Agrykoli, drugi – między al. Szucha a Trasą Łazienkowską.

Pytanie, gdzie pojawi się monument upamiętniający Bitwę Warszawską?

- Stanowisko Rady Warszawy nie jest jeszcze uchwałą o lokalizacji pomnika. To tylko wyrażenie woli, stwierdzenie, że ze wszystkich proponowanych miejsc radnym najbardziej podoba się ten plac. Poza tym nie mówimy o jakimś potężnym łuku triumfalnym, tylko upamiętnieniu, o którego formie powinien zdecydować konkurs. Nie wiadomo jeszcze, czy stanie w miejscu fontanny, czy na wiadukcie nad Trasą Łazienkowską. Będzie to przedmiotem analiz znajdujących się tam sieci podziemnych, wytrzymałości wiaduktu, dopuszczalnych gabarytów pomnika, aranżacji otoczenia. Wykonane zostaną na etapie przygotowywania uchwały o lokalizacji – mówi "Stołecznej" Michał Krasucki, szef Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Łuk triumfalny powstanie w Warszawie?
archiwum TVN

Most zamiast pomnika?

Pomysł budowy łuku w Warszawie wywołał dyskusję w mediach. Z jednej strony środowiska prawicowe przekonywały, że to dobry pomysł na godne upamiętnienie bitwy. Z drugiej - nie brakowało głosów sceptycznych. Miasto Jest Nasze domagało się konsultacji w sprawie lokalizacji i budowy łuku. Natomiast marszałek Mazowsza Adam Struzik - podobnie jak władze miasta - otwarcie przyznał, że lepsze byłoby "bardziej użytkowe upamiętnienie", np. nowy most przez Wisłę.kz/gp

Hanna Gronkiewicz-Waltz o łuku triumfalnym w WarszawieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5