Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Upały opóźnią remont Łazienkowskiego? "Będziemy walczyć"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plTrwa remont mostu Łazienkowskiego

Wiceprezydent Warszawy obawia się, że mogą być problemy z dotrzymaniem terminu odbudowy mostu Łazienkowskiego. Wszystko przez upały i przerwy w dostawach prądu do hut. – Na razie opóźnień nie mamy. Będziemy walczyć do końca – odpowiada wykonawca budowy.

O swoich obawach wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz poinformował za pośrednictwem twittera. "Tyle pracy poświęcenia...a może być problem z terminem (liczony w dniach) odbudowy mostu Ł.Powód brak prądu w hutach:(" - napisał Wojciechowicz.

"Opóźnienia nie ma"

Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec czerwca wykonawca remontu oraz władze miasta byli pewni, że kierowcy przejadą odbudowanym mostem Łazienkowskim do końca października.

Czy sytuacja się zmieniła? – Na dziś opóźnień nie ma – przekonuje Mateusz Gdowski, rzecznik firmy Bilfinger Infrastructure, która prowadzi prace. - Nie wiemy jednak co przyniesie przyszłość, będziemy razem z miastem walczyć do samego końca o utrzymanie terminu - zapewnia.

Wykonawca przyznaje, że budowa nie jest łatwa. – Upał nam nie pomaga. Przy spawaniu temperatura na płycie dochodzi nawet do 70 stopni Celsjusza. Są też kłopoty z dostawami prądu, choć Vistal, firma odpowiedzialna za budowę stalowych elementów nowej konstrukcji, pracuje normalnie – przyznaje Gdowski.

Spawają i tną w nocy

Praca w wysokich temperaturach daje się we znaki także robotnikom, dlatego część prac wykonywana jest w nocy. – Chodzi o te "najbardziej gorące" prace, gdzie oprócz ciepła z zewnątrz mamy jeszcze ciepło od środka, jak w przypadku spawania czy cięcia. Zostały one przerzucone na godziny nocne. Wczoraj byłem na moście o godz. 1 w nocy i praca trwała w najlepsze – podkreśla Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Jak jednak przyznaje jednak, że upały mogą opóźnić remont mostu. – Jeśli taka pogoda jak teraz, będzie się dłużej utrzymywać i jeśli mielibyśmy ograniczenia w hutach, może być problem – komentuje.

O problemach przy remoncie mostu napisała w czwartek "Gazeta Stołeczna".

Most w ogniu

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Ogień był gaszony przez 12 godzin; temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Obecnie jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Mostem jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę. Po ekspertyzie okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo zakładano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji.

Remont przeprawy wykonuje firma Bilfinger Infrastructure i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor".

Nadal trwa śledztwo dotyczące przyczyn pożaru. Prokurator otrzymał opinię biegłego w tej sprawie. - Ekspertyza nie wskazuje na podpalenie, ale jej wnioski nie oznaczają jeszcze wykluczenia takiej hipotezy - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

"Jeśli pogoda się utrzyma, możemy mieć problem"
tvnwarszawa.pl

jb/ran