Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Uniwersytet rozdzielił 300 tysięcy: coś dla ducha i coś dla ciała

Warszawa

tvnwarszawa.plUniwersytet Warszawski

Głosowali wspólnie - studenci i pracownicy. Wybrali 11 projektów. Uniwersytet Warszawski ogłosił właśnie wyniki pierwszej edycji własnego budżetu partycypacyjnego.

To, co od razu zwraca uwagę, to ostra selekcja. Z 86 projektów zgłoszonych przez uniwersytecką społeczność do głosowania dopuszczono jedynie 14. Reszta okazała się niezgodna z prawem, misją, statutem albo planami i możliwościami technicznymi uczelni.

Na 14 projektów oddano łącznie 14 tysięcy głosów (można było wskazywać po kilka). Najwięcej - 1500 - na "Defibrylatory ratujące życie". - Będziemy mogli kupić 15 defibrylatorów i tym samym wyposażyć budynki uniwersyteckie w sprzęt służący do ratowania życia. To dobra wiadomość dla nas wszystkich -studentów i pracowników UW oraz każdego, kto znajdzie się w nagłej potrzebie. To, że projekt zyskał największą liczbę głosów, pokazuje, że urządzenia są potrzebne w przestrzeni akademickiej - stwierdziła Katarzyna Bieńko - pracownica biura prasowego uczelni i zarazem... autorka projektu.

Leżaki, rośliny i zwierzęta

Na co jeszcze głosował Uniwersytet? Instytutu Socjologii będzie miał ogród - powstanie na niezagospodarowanym dotąd tarasie. Studenci będą mogli się integrować w czasie przerw między zajęciami. Podobny cel ma "Strefa Leżak UW" - projekt, który zakłada stworzenie strefy relaksu "pod chmurką".

Projekt "UWild - Uniwersytet bioróżnorodny" zakłada budowę domków dla jeży i wiewiórek, hoteli dla owadów, karmników dla ptaków oraz wymianę starych skrzynek lęgowych i zasadzenie roślin, których owocami żywią się ptaki.

Prawie 40 procent głosujących poparło pomysł budowy stacji serwisowych dla rowerów obok BUW-u oraz przy kampusach na Ochocie i Służewcu. Pieniądze zostaną też przeznaczone na doposażenie siłowni plenerowej i zajęcia ruchowe z instruktorem.

Tolerancja i wsparcie

"Pomóż nam pomagać: pomoc psychologiczna online dla studentów i pracowników UW" to z kolei projekt polegający na zapewnieniu wsparcia dla osób na wymianie zagranicznej, przeżywających silny stres lub chorych. "Rodzic na uniwersytecie" ma z kolei pomóc w powrocie młodych rodziców do przerwanej nauki i pracy naukowej, a "Warsztaty antydyskryminacyjne i antyprzemocowe dla studentów zagranicznych i polskich" mają poszerzać wiedzę dotyczącą antydyskryminacji i postępowania w razie nierównego traktowania. "Biblioteka Queer w BUW" to z kolei projekt zakładający uzupełnienie zasobu książek o osobach LGBTQ+.

Wszystkie projekty mają być zrealizowane do końca 2018 roku.

bb/r