Uniwersytet i Kopernik dostali po stacji metra

Warszawa

M. Żuchowski, AGPBudowa stacji Rondo ONZ

W czwartek wieczorem radni zdecydowali o tym, jak będą nazywać się stacje centralnego odcinka II linii metra. Z wcześniej proponowanych nazw zmienili dwie - Powiśle na Centrum Nauki Kopernik, a Nowy Świat na Nowy Świat - Uniwersytet.

Uchwałę z nowym brzmieniem nazw poparło 39 radnych. Przeciw zagłosowała tylko Anna Nehrebecka (PO) - przewodnicząca komisji ds. nazewnictwa miejskiego. Od głosu wstrzymało się siedmioro radnych z PiS.

Siedem nowych stacji

Ostateczne nazwy stacji, przyjęte w uchwale Rady Warszawy to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polską spółką AGP w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

200 dni opóźnienia

Planowo budowa centralnego odcinka II linii metra powinna zakończyć się w październiku 2013 r., jednak Metro Warszawskie oszacowało ostatnio opóźnienie w budowie na ok. 200 dni, czyli blisko siedem miesięcy. Przesunięcie zakończenia inwestycji jest uzgadniane w wykonawcą. W przypadku przesunięcia terminu o siedem miesięcy byłby to maj 2014 r.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacji
Metro Warszawskie / tvn24.pl

PAP//b