Unieszkodliwił "Goliata", będzie miał swoje miejsce w muzeum

Warszawa

Opaska Jana Szypowskiego Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Biało-czerwona opaska powstańcza twórcy podziemnego przemysłu zbrojeniowego, dowódcy zgrupowania w powstaniu Jana Szypowskiego "Leśnika" trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Dzień przekazania opaski powstańczej mojego taty jest dla mnie szczególnie ważny i wzruszający. Mój tata był dowódcą zgrupowania bojowego "Leśnik", które było po "Radosławie" największym zgrupowaniem walczącym w Powstaniu Warszawskim. Jednak w literaturze mniej się mówi o tej formacji niż o innych, dlatego myślę, że przekazanie tej opaski przyczyni się do jakiegoś większego nią zainteresowania. Cieszę się, że opaska znalazła się tam, gdzie powinna, czyli w miejscu pamięci narodowej jakim jest przecież Muzeum Powstania Warszawskiego - mówiła podczas uroczystości ofiarodawczyni córka "Leśnika" Krystyna Szypowska.

Eksponat wyjątkowy

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski dziękując za ofiarowanie eksponatu podkreślił, że ma on wymiar wyjątkowy nie tylko dla powstańców, ale również dla samego muzeum.

- Dlatego że tylko niewielka część oddziałów powstańczych była umundurowana tak, jak najczęściej widzimy na zdjęciach i jak sobie powstańców wyobrażamy. Opaska powstańcza była więc nie tylko znakiem polskich żołnierzy, ale właściwie ich jedynym wspólnym umundurowaniem. Dlatego mamy w Muzeum zasadę, że każda z przekazanych do nas opasek jest eksponowana w specjalnej, ciągnącej się przez trzy piętra gablocie - powiedział Ołdakowski.

Z plamami krwi

Opaska ma zostać poddana delikatnym zabiegom oczyszczającym i zabezpieczającym, by nie usunąć z niej śladów świadczących o jej powstańczych losach, takich jak plamy krwi czy rdzy pozostałe po przypięciu jej agrafką do rękawa.Płk Jan Szypowski był szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej Armii Krajowej i twórcą podziemnego przemysłu zbrojeniowego. Był dowódcą Zgrupowania "Leśnik", jednego z najliczniejszych oddziałów powstania warszawskiego. Jego żołnierze walczyli do końca zrywu na Woli, Muranowie, Starym Mieście, Czerniakowie i w Śródmieściu. Szypowski wsławił się także m.in. unieszkodliwieniem samobieżnej miny "Goliat" i opracowaniem instrukcji jej rozbrojenia.

PAP/skw/b