Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Unia pomaga przy budowie metra. "Komisarz obiecała finansowanie"

Warszawa

twitter.comO wizycie informowała Hanna Gronkiewicz-Waltz

Stolicę odwiedziła Corina Cretu, komisarz Unii Europejskiej do spraw polityki regionalnej. - Zapowiedziała kontynuację finansowania budowy drugiej linii metra - poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Cretu w towarzystwie Hanny Gronkiewicz-Waltz zwiedziła w środę nową linię metra, m.in.: stację przesiadkową Świętokrzyska. "Komisarz UE obiecała kontynuowanie finansowania drugiej linii metra" - poinformowała w środę wieczorem na twitterze prezydent stolicy.

Jak precyzuje ratusz, chodzi o umowę na finansowanie budowy centralnego odcinka linii metra opiewającą na 700 mln euro. Tyle na razie UE dołożyła do inwestycji. - Jest jednak szansa na kolejne pieniądze. Możemy dostać jeszcze około 100 mln euro na centralny odcinek II linii metra - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

O takiej możliwości mówiła ponad rok temu ówczesna minister ds. rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Warszawa otrzyma z funduszy unijnych dodatkowo ok. 400-500 mln zł na budowę centralnego odcinka II linii metra – stwierdziła we wrześniu 2013 roku była wicepremier.

Uruchomią przed Bożym Narodzeniem?

Pierwsi pasażerowie mają pojechać centralnym odcinkiem II linii metra w połowie grudnia, po zakończeniu odbiorów końcowych.Rzeczniczka ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała PAP w tym tygodniu, że 14 grudnia to najbardziej realny termin oddania do użytku II nitki podziemnej kolejki, związany z przewidywanym zakończeniem odbiorów końcowych. Przypomniała, że po odbiorach wewnętrznych, które mają zakończyć się 6 listopada, odbiorów zewnętrznych dokonają m.in. straż pożarna, Urząd Transportu Kolejowego, nadzór budowlany i Państwowa Inspekcja Sanitarna.- 14 grudnia wydaje się być terminem realnym. Tak jak mówiliśmy, na zakupy przed świętami Bożego Narodzenia zapewne będzie można już pojechać z lewego brzegu Wisły na prawy centralnym odcinkiem II linii metra - powiedziała Kłąb.

Przejazd centralnym odcinkiem drugiej linii metra:

Kiedy warszawiacy pojadą II linią metra?
TVN24

jb/ran