Najnowsze

Unia da 2,5 miliona złotych na polską wódkę

Najnowsze


Muzeum Polskiej Wódki dostało ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania od Unii Europejskiej na budowę. Obiekt powstanie na terenie dawnej fabryki wódek "Koneser" na Pradze-Północ. Otwarcie placówki planowane jest na wiosnę 2018 roku.

Środki z UE w wysokości 2 523 960 złotych przeznaczone zostaną na wykończenie i aranżację wnętrz pięciu galerii ekspozycyjnych oraz sali kinowej muzeum.

Pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki powstanie w miejscu, gdzie kiedyś produkowano jedne z najbardziej znanych polskich marek jak Wyborowa i Luksusowa. W dawnej wytwórni "Koneser" oprócz muzeum powstanie centrum-kulturalno-mieszkaniowo biurowe. Teraz na terenie tej fabryki na Pradze-Północ trwają prace rewitalizacyjne.

Tradycja trunku

Ideą muzeum jest propagowanie historii i tradycji narodowego trunku – polskiej wódki, który uzyskał unijną rejestrację Chronionego Oznaczenia Geograficznego oraz promocja "kultury odpowiedzialnej konsumpcji".

Według założeń wnętrze muzeum ma łączyć historię i nowoczesność. Twórcy mówią, że planują wykorzystanie obiektów odzyskanych z dawnych gorzelni i destylarni, ich twórcze przekształcenie oraz recycling, a także zestawienie ze specjalnie zaprojektowanymi elementami scenograficznymi i zaawansowanymi formami multimedialnymi.

Charakterystyczne zapachy

Zwiedzający mają poznawać metody produkcji wódki, poczuć charakterystyczne zapachy towarzyszące destylacji, a także zapoznać się z historią i kulturą, jaka wytworzyła się wokół polskiej wódki. Odwiedzający muzeum będą mogli prześledzić również zmiany w wyglądzie wódczanych etykiet oraz butelek.

Zobacz też: "Pałacyk Konopackiego domem kultury, ale bez dużych zmian"

Pałacyk Konopackiego już zabezpieczony
Pałacyk Konopackiego już zabezpieczonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

md/mś

Pozostałe wiadomości