Umyć Pałac Kultury? "Za duży koszt"

Najnowsze


Wiosenne porządki? Nie w Pałacu Kultury i Nauki. Zarząd PKiN robił przymiarki do wielkiego czyszczenia, ale miasto, które jest właścicielem budynku, z niego zrezygnowało. Koszt okazał się zbyt duży. Elewację czekają za to inne zmiany, dzięki którym budynek będzie się jeszcze lepiej prezentował w nocy. Jego iluminacja ma zostać rozbudowana.

Na Euro 2012 umyli Centralny, na wiosnę Krakowskie Przedmieście. A co z symbolem Warszawy, Pałacem Kultury?

Szary korpus budynku wygląda smutno. O tym, że mogłoby być lepiej, świadczą wymyte fragmenty elewacji.

Próbowali, ale zaniechali

- Jeszcze w latach 90 zostały przeprowadzone próby czyszczenia elewacji Pałacu Kultury i Nauki, m.in. w okolicach Teatru Dramatycznego- wyjaśnia Ewelina Dudziak, rzecznik PKiN.

W ciągu ostatnich kilku lat przymierzano się do całkowitego wypucowania pałacu. Na drodze stanęły pieniądze. - Koszt oszacowano na poziomie ok. 15 mln zł. Z uwagi na pilniejsze potrzeby, związane z utrzymaniem infrastruktury pałacu, wniosek nie uzyskał akceptacji właściciela - wyjaśnia Dudziak.

Jak mówi, czyszczenie całej elewacji zajęłoby nawet dwa lata, a pracy musiałaby się podjąć firma, która jest doświadczona w zajmowaniu się zabytkami.

Pałac rozbłyśnie jeszcze jaśniej

Władze pałacu jednak nie próżnują i budynek, chociaż brudny, jest w dobrym stanie. Na bieżąco przeprowadzane są prace remontowe elewacji. Przygotowano także projekt nowej iluminacji, która kosztowała 2 mln zł i została sfinansowana przez miasto. Na razie w godzinach wieczornych oświetlana jest centralna część budynku. Efekt można było zobaczyć m.in. podczas pożegnania stacji TVN Warszawa. Już niedługo zabłyśnie też góra. - W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na iluminację górnej części pałacu, powyżej 30 piętra - tłumaczy Ewelina Dudziak.

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Główny Inspektor Weterynarii