Umowa podpisana Muzeum Sztuki do Emilii

Warszawa

TVN WarszawaTymczasowa siedziba MSN

Przez trzy kolejne lata pawilon meblowy Emilia będzie kojarzył się tylko ze sztuką. Miasto podpisało umowę najmu budynku przy ul. Emilii Plater 51. Ma tam powstać tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Większy budynek to dla Muzeum szersze możliwości nie tylko ekspozycyjne ale także nowa, otwarta przestrzeń do działań artystycznych, wykładów, czy przedsięwzięć na styku różnych obszarów kultury i nauki – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Zapewniła również, że choć to jest tymczasowe rozwiązanie, daje więcej możliwości niż poprzednia, znacznie mniejsza siedziba.

Pierwsze otwarcie jesienią

- Dla nas w tym trudnym czasie to dobra wiadomość. O ile dalsza przyszłość jest niejasna, to jednak cieszymy się, że będziemy mogli działać. Będziemy mogli pokazać to co już zebraliśmy, poszerzyć nasz program edukacyjny - mówi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez.

Pierwszym wydarzeniem kulturalnym w nowej siedzibie ma być tegoroczna edycja festiwalu "Warszawa w budowie", który rozpocznie się jesienią 2012 roku. Po jego zakończeniu rozpocznie się adaptacja budynku na potrzeby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Ta zakończy się wiosną 2013 roku i wtedy będzie właściwie otwarcie Muzeum w tymczasowej siedzibie – mówi Velez.

Sam pawilon Emilia o kubaturze 4300 metrów sześciennych to jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Warszawie. Niewątpliwym atutem jest też adres w samym centrum miasta.

Będzie nowy konkurs?

Obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się w budynku przy ul. Pańskiej. Istnieje w tamtym miejscu od 2005 r. Docelowo muzeum ma powstać na placu pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, a ul. Marszałkowską.

Miasto ogłosiło jednak, że odstępują od umowy zawartej z architektem Christianem Kerezem z winy projektanta. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz mówił, że do tej decyzji przyczynił się list Kereza z końca kwietnia. Jak twierdził prezydent, szwajcarski architekt wycofywał się w liście z uzgodnień poczynionych przez 20 miesięcy. Kerez chciał też - według miasta - nieuzgodnionej wcześniej przekraczającej 2 mln zł zapłaty za swoją pracę.

Wojciechowicz zapowiedział, że prawdopodobnie zostanie rozpisany nowy konkurs na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Takiego scenariusza nie wykluczył także minister kultury - Bogdan Zdrojewski.

band/roody