Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Umowa na szpital podpisana. Obiecywali go od lat

Warszawa

SZRMTak ma wyglądać Szpital Południowy

Miasto podpisało umowę z wykonawcą na budowę długo wyczekiwanego Szpitala Południowego na Ursynowie. W placówce znajdzie ponad 300 łóżek. Ma być gotowa pod koniec 2019 roku.

Nowy szpital ma powstać u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. To inwestycja, o której ratusz mówi od wielu lat. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jego budowę deklarowała podczas trzech kampanii wyborczych: w 2006, 2010 i 2014 roku.

"Obiecałam warszawiakom"

- O konieczności powstania szpitala w tym miejscu wiadomo już od 20 lat. Ja obiecałam warszawiakom, że ta placówka powstanie. I dziś mogę zapewnić, że tak się stanie - podpisaliśmy właśnie umowę z wykonawcą. Za 36 miesięcy w tym miejscu będzie już szpital z 309 łóżkami, na który przeznaczyliśmy 400 mln zł. Do podpisania tej umowy drogę mieliśmy wyboistą, ale pokonaliśmy przeciwności i tak jak obiecałam szpital będzie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Wykonawcą prac będzie konsorcjum składające się ze spółek: Erbud S.A., Strabag Spółka z o.o., Strabag AG i Ed. Züblin AG.

Szpital Południowy będzie się składał z trzech pięciokondygnacyjnych budynków. Na dachu jednego z pawilonów znajdzie się lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja za 400 mln zł

Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł. Pieniądze te są już zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

W budynku A znajdą się: izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. Natomiast w budynku B znajdzie się m.in. oddział ratunkowy, ginekologiczny, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych.

Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

Jak zapowiada ratusz, budynek w całości będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Wjazd i wyjazd z podziemnego parkingu znajduje się od strony ul. Pileckiego, zaś wyjazd od strony ul. Indiry Gandhi. Niezależny wjazd i wyjazd posiada również Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zaplanowano 400 miejsc postojowych: 38 na parkingu nadziemnym, 362 pod ziemią.

O Szpitalu Południowy mówiła podczas kampanii wyborczej Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Obietnica wyborcza Hanny Gronkiewicz-Waltz
TVN 24

kz/b