Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Umowa na dom kultury podpisana. "Budowa zacznie się na dniach"

TVN Warszawa


We wtorek władze miasta podpisały z wykonawcą umowę na budowę długo wyczekiwanego domu kultury na Ursynowie. Placówka stanie przy ul. Indiry Gandhi, na tyłach dzielnicowego ratusza, ma kosztować 21 mln zł.

- Na Ursynowie funkcjonują małe kluby i spółdzielcze domy kultury. Dzielnicowy Ośrodek Kultury pozwoli funkcjonować ze znacznie większym rozmachem i objąć szerszy niż dotąd obszar - powiedziała na konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Budowa domu kultury miała ruszyć już w 2007 roku, ale ze względu na brak środków systematycznie była odkładana. We wtorek prezydent podkreśliła, że ma nadzieję, że teraz prace uda się zakończyć bez zbędnej zwłoki, zgodnie z harmonogramem (czyli do końca sierpnia 2018 roku).

Tu powstanie dzielnicowy dom kultury
Google Maps

Trzy kondygnacje, sale widowiskowe

Dom kultury stanie u zbiegu ul. Indiry Ghandi i al. KEN, na tyłach dzielnicowego ratusza. Zgodnie z planem, ma liczyć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Na parterze zlokalizowany będzie hol wejściowy z galerią i klubem muzycznym. Będą też szatnie, sala widowiskowa i garderoby.

Drugie i trzecie piętro zostanie przeznaczone na zespół sal dydaktycznych. Jedna z nich ma pomieścić nawet 350 osób. Będzie wyposażona w scenę z pełną technologią sceniczną. Na drugiej kondygnacji zaprojektowano też pokoje administracyjne i salę wielofunkcyjną z widownią na 100 osób, przystosowaną do przeprowadzania widowisk artystycznych. Po złożeniu foteli sala ta ma być również wykorzystywana jako sala baletowa.

Łączna powierzchnia użytkowa przyszłego domu kultury to 3 421,58 metrów kwadratowych. Przed budynkiem powstać ma też parking z miejscami dla 107 samochodów.

"Budynek na miarę aspiracji"

Budowa - jak zapowiedział we wtorek burmistrz Ursynowa Robert Kempa - ma rozpocząć się już w najbliższych dniach. Podkreślał, że powstające centrum będzie obiektem "na miarę aspiracji i potrzeb wszystkich mieszkańców dzielnicy".

Kilka miesięcy temu na tzw. Zielonym Ursynowie (przy Kajakowej) otwarto pierwszy dom kultury w dzielnicy. Jego budowa kosztowała około 6,5 mln zł. Placówka na tyłach ratusza ma być większa. Jej wykonawcą jest firma Moris, która postawi obiekt za blisko 21,4 mln zł.

Placówka będzie prowadziła działalność w zakresie tworzenia i upowszechniania kultury. Odbywać się w niej będą koncerty, wystawy, pokazy artystyczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Czytaj także o zamieszaniu z budową ul. Rosnowskiego łączącej Ursynów z Wilanowem. Budowa była chwilowo wstrzymana przez... sójkę.

Przelot nad drzewemArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/pm