Umorzyli sprawę odbicia KDT

Warszawa

| Fakty po południu TVN24fot. TVN Warszawa

Nikt nie odpowie za przygotowanie i przeprowadzenie dwa lata temu akcji przejęcia Kupieckich Domów Towarowych obok PKiN przez komornika, któremu towarzyszyli agenci ochrony Zubrzycki - informuje "Życie Warszawy". Prokuratura Śródmieście-Północ umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Prowadzone śledztwo dotyczyło różnych wątków, m.in. narażania na niebezpieczeństwo kupców, którzy zabarykadowali się w środku, użycia przez ochronę gazu, utrudniania udzielenia pomocy rannym, przekroczenia uprawnień przez komornika czy niedopełnienia obowiązków przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, która nie podjęła rozmów z kupcami. Śledczy badali także, czy ochroniarze Zubrzyckiego nie przekroczyli swoich uprawnień.

Mogą zaskarżyć decyzję

- Umorzyliśmy dochodzenie, bo albo nie stwierdzono znamion przestępstwa, albo nie wykryto sprawców - powiedziała dziennikarzom "ŻW" Monika Lewandowska, rzecznik warszawskiej prokuratury. Decyzja jest jednak nieprawomocna. Strony mogą ją zaskarżyć.

Moc praną ma już natomiast postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefostwo śródmiejskiej policji, które dowodziło akcją pod KDT.

Prokuratura nadal prowadzi dochodzenie w sprawie zamieszek po akcji. Zarzuty znieważenia policjantów usłyszały dotąd 22 osoby.

js/ec