Ulice nad metrem otworzą za tydzień. Tramwaj na Targowej opóźniony

Urząd MiastaUlica Prosta

W przyszłą środę kierowcy będą mogli pojechać jezdniami zajętymi przez budowniczych II linii metra - deklaruje ratusz. Na początku przyszłego miesiąca Prostą pojadą także tramwaje, ale na Targową wrócą dopiero po 20 października.

Budowa metra dobiega końca, a robotnicy szykują się do oddania warszawiakom ulic, które zajęli na czas prac. Chodzi o Prostą, Świętokrzyską, Sokolą i Targową.

"30 września będą przejezdne"

- Zakończenie prac budowlanych na tych ulicach jest wyznaczone na 30 września. Następnego dnia ulice będą przejezdne – deklaruje Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza.

I zaznacza, że przez kilka następnych dni będą likwidowane jeszcze tymczasowe znaki, toczyć się mogą też drobne prace wykończeniowe np. przy zieleni czy małej architekturze. Od 1 października przejezdna ma być ulica Prosta. Od ronda Daszyńskiego do ONZ, na której kierowcy będą mieli generalnie po dwa pasy ruchu, w rejonie skrzyżowań dodatkowe do skrętu. Kunert zaznacza, że gotowe będzie też torowisko tramwajowe.

– Jeżeli Prosta będzie otwarta 1 października, to pojadą nią tramwaje linii 10 – zapewnia Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Zwężenie Świętokrzyskiej

Tego dnia będzie można również znowu jeździć dookoła po rondzie ONZ, a także wjechać w ulicę Świętokrzyską. Ta na odcinku do Emilii Plater będzie miała trzy pasy w stronę Wisły i od dwóch do czterech w kierunku Woli. Na dalszym odcinku, do Marszałkowskiej, kierowcy będą mieli po dwa pasy w każdą stronę. - Tuż przed Marszałkowską będą trzy - jeden do jazdy na wprost, oraz po jednym do skrętów w prawo i w lewo – wyjaśnia Kunert. Na odcinku do Nowego Światu kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym, a przy skrętach po dwa.

Otworzą Sokolą i Targową

1 października pojechać będzie można także ulicą Sokolą, gdzie będą po dwa pasy w każdą stronę. Otwarta dla kierowców ma być również ulica Targowa.

- W kierunku Kijowskiej do dyspozycji kierowców mają być po trzy pasy, ale przy skrętach cztery. W przeciwną stronę od dwóch do trzech - wyjaśnia Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Tramwaje po 20 października

Targową nie pojadą za to od razu tramwaje. – Pojadą ulicą Targową po 20 października. Wszystko dlatego, że Tramwaje Warszawskie zbyt późno otrzymały plac budowy od wykonawcy metra, by móc rozpocząć swoje – wyjaśnia Kunert. CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ PO OTWARCIU METRA

Jak ulice zostaną otwarte, pojadą nimi także autobusy. - Linie 109, 178 i 518 Prostą i Świętokrzyską, a Targową te, które jeżdżą teraz objazdem przez ulicę Jagiellońska – wyjaśnia Igor Krajnow.

Sama budowa centralnego odcinka II linii metra ma zakończyć się 30 września, ale podziemną kolejką pojedziemy dopiero po odbiorach technicznych.

Czy wyjścia z metra będą numerowane?

Czy wyjścia z metra będą numerowane?
Czy wyjścia z metra będą numerowane?TVN24

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości