Ulica nie dla wybitnego piłkarza

Warszawa

| tvn24.pl, wired.co.ukfot

Miejski zespół ds. nazewnictwa powiedział "nie" dla zmiany nazwy ulicy Międzyparkowej na Władysława Szczepaniaka, piłkarza Polonii Warszawa. Radni Śródmieścia, którzy skierowali wniosek w tej sprawie do Rady Warszawy, nie powiedzieli jednak ostatniego słowa.

- Uważam, że odrzucenie tego wniosku jest skandaliczne - mówi Przemysław Zając, śródmiejski radny SLD. - Stało się to bez żadnych rozmów z radnymi dzielnicy - dodaje.

Samorządowcy ze Śródmieścia, z inicjatywy kibiców, zgłosili propozycję jeszcze w ubiegłym roku. Zmieniając nazwę ulicy Międzyparkowej, przy stadionie Polonii Warszawa, chcieli oddać hołd warszawiakowi Władysławowi Szczepaniakowi - słynnemu piłkarzowi Czarnych Koszul i reprezentacji Polski.

Opór zespołu ds. nazewnictwa

Wniosek trafił do zespołu ds. nazewnictwa, który składa się z ekspertów. Ci zaopiniowali go negatywnie, bo uznali, że ul. Międzyparkowa jest nazwą historyczną. A podkomisja ds. nazewnictwa złożona z miejskich radnych automatycznie przyjęła opinię zespołu.

Jak czytamy na stronie urzędu miasta: ul. Międzyparkową "wytyczono na krótko przed 1926 r. na dawnych terenach pofortecznych".

- Sprawdziliśmy historię ulicy. Nazwa Międzyparkowa pojawiła się dopiero w 1957 r., więc nie jest tak mocno zakorzeniona w historii miasta - mówi Jacek Kamiński z fundacji Polonia 2011. I dodaje, że jest jeszcze jeden argument za zmianą nazwy: - Wzdłuż ulicy nie ma żadnych budynków mieszkalnych, więc zmiana nie tworzy poważnych kosztów. Jest tam dom dziecka czy klub Varsovia. Obie instytucje poparły wniosek o zmianę nazwy - dodaje.

"Aż do skutku"

O zmiany nazwy ulicy zamierzają nadal walczyć też radni Śródmieścia. - Pomimo negatywnej decyzji, będziemy dalej zabiegać o zmianę nazwy ulicy. Aż do skutku – zaznacza Przemysław Zając.

Na środowej sesji Śródmieścia, radni przyjęli stanowisko, w którym nawołują jeszcze raz do zmiany nazwy ulicy.

ran/mz