Ulica Kuklińskiego na Białołęce? Zadecydują radni

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plDecyzję o nadaniu nazwy ulicy podejmą miejscy radni

Odcinek ulicy od mostu Północnego do ulicy Modlińskiej może niebawem zostać nazwany imieniem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Decyzję w tej sprawie podejmie w czwartek Rada Warszawy.

Z taką propozycją wyszli radni dzielnicy Białołęka. Zaopiniowali ją pozytywnie, a następnie przez to samo zrobił zespół nazewnictwa miejskiego złożony z ekspertów. W czwartek projekt uchwały ma być głosowany podczas sesji miasta.

"Wnioskodawcy proponują, aby imię patrona nadać odcinkowi ulicy zlokalizowanemu pomiędzy Mostem Marii Curie-Skłodowskiej i ulicą Modlińską" - czytamy w projekcie.

Koniec dyskusji?

Dyskusja o tym, której ulicy nadać imię Kuklińskiego trwa od jakiegoś czasu. Jedną z propozycji była ulica Nowolazurowa na Bemowie. Z kolei były europoseł Paweł Kowal zaproponował aleję Armii Ludowej.

- W przypadku Nowolazurowej pozytywną opinię miejskiej komisji i zespołu nazewnictwa zyskała propozycja nadania imienia 4 czerwca 1989 roku. Jeśli chodzi o trasę Armii Ludowej, to ta propozycja w ogóle nigdy nie była brana pod uwagę – powiedziała Anna Nehrebecka, przewodnicząca miejskiej komisji ds. nazewnictwa, radna PO.

Jak dodała, zmiana nazwy Armii Ludowej wiązałaby się z wysokimi kosztami. - W tym momencie najodpowiedniejszą propozycją wydaje się być ta z Białołęki – ocenia radna Warszawy.

Miał wyrok śmierci

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie.

Na początku lutego do kin trafił film opowiadający historię pułkownika. W postać Kuklińskiego wcielił się Marcin Dorociński. Żonę pułkownika, Hannę, zagrała Maja Ostaszewska. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: amerykański aktor Patrick Wilson (jako agent CIA, oddelegowany do współpracy z Kuklińskim), Krzysztof Pieczyński (jako prof. Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera), Krzysztof Dracz (jako gen. Wojciech Jaruzelski), Oleg Maslennikow (jako naczelny dowódca sił zbrojnych Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow) oraz Ireneusz Czop, Paweł Małaszyński, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Globisz. Władysław Pasikowski wyreżyserował "Jacka Stronga" na podstawie własnego scenariusza. Zdjęcia kręcono w 2013 r. w Polsce, USA i Rosji.

Paweł Kowal chciał zmiany nazwy al. Armii Ludowej na imienia Kuklińskiego:

Mówi Paweł Kowal
TVN24

bf/ran