Ulica Emilii Plater rozbłyśnie na święta

Warszawa

| Przegląd Sportowyfot. ZTP

Rzeźba świetlna, lampki zawieszone nad ulicą i na latarniach - taka iluminacja ozdobi ulicę Emilii Plater już w pierwszych dniach grudnia. Będzie doprowadzona aż do odnowionego placu Grzybowskiego, który również zostanie świątecznie oświetlony.

Ulica Emilii Plater zabłyśnie na odcinku od Al. Jerozolimskich aż do ulicy Twardej. Jak będzie wyglądała?

Gwiazdki i śnieżynki sterowane zdalnie

Zarząd Dróg Miejskich przedstawił swoje wymagania firmom, które chcą iluminację zamontować. Nad arterią mają pojawić się cztery przewieszki wykonane ze sznurów świetlnych LED mieniące się na niebiesko. Lampki mają wyglądem przypominać kulki lub gwiazdki.

Światełka, a właściwie węże świetlne, zawisną również na latarniach. 25 sztuk będzie ozdobionych gwiazdkami i śnieżynkami – będzie można je zapalać za pomocą zdalnego systemu sterowania. Pięć dużych dekoracji oplecie również słupy oświetleniowe.

Oświetlą pl. Grzybowski

Niespodzianką będzie „rzeźba świetlna". - Pod tym hasłem może kryć się na przykład fontanna świetlna. Wszystko zależy jednak od pomysłu firm, które będą chciały dostarczyć elementy iluminacji – zastrzega Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. I dodaje, że oferty iluminacji poznamy w poniedziałek.

Wtedy dowiemy się również, jak będzie wyglądała iluminacja latarń na ulicy wzdłuż odnowionego placu Grzybowskiego. Ozdobią go świąteczne lampki, o czym pisaliśmy w drugiej połowie października. Zarząd Terenów Publicznych chce zawiesić iluminacje na 10 latarniach.

Efekt topniejącego lodu

Ale to nie jedyne nowości w Śródmieściu. Śródmiejscy urzędnicy ozdobią nie tylko Stare i Nowe Miasto oraz Trakt Królewski. W tym roku postanowili oświetlić również plac Zamkowym dekoracjami w formie żyrandola o ciepłej, białej barwie.

Z kolei świecące walce zawisną wzdłuż ul. Podwale. – Będzie to iluminacja z efektem topniejącego lodu – mówi Anna Stasiewicz z Zarządu Terenów Publicznych.

Powiszą do lutego

Iluminacje mają pojawić się na początku grudnia – ściągnięte zostaną w pierwszych dniach lutego.

ran/mz