Ułani, strzelcy i szwoleżerowie opanują stolicę

Warszawa

MONŚwięto kawalerii będzie obchodzone po raz piąty

Przez dwa dni trwać będzie w Warszawie święto kawalerii. Weźmie w nim udział ponad 150 jeźdźców i koni. Zaplanowano m.in. przemarsz formacji kawaleryjskich ulicami miasta, festyn rodzinny w klubie jeździeckim i pokazy wyszkolenia żołnierzy.

Kawalerzyści zawitają do stolicy w weekend 5-6 września. - Obchodzone już po raz piąty święto będzie doskonałą okazją do popularyzowania tradycji polskiej kawalerii, jeździectwa oraz sportów hippicznych. Podczas efektownych pokazów nastąpi prezentacja sprzętu, uzbrojenia oraz sprawności fizycznej i kunsztu ułanów wykonujących podstawowe elementy kawaleryjskiego rzemiosła - zapowiada rzeczniczka prasowa Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch.

W obchodach weźmie udział ponad 150 jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii WP, Federacji Kawalerii Ochotniczej i innych stowarzyszeń kawaleryjskich dziedziczących tradycje pułków. Wystąpią m.in. ułani podolscy, krechowieccy, małopolscy, wileńscy, a także strzelcy konni i szwoleżerowie – rokitniańscy, mazowieccy i Józefa Piłsudskiego. Zaprezentuje się także pododdział konny policji.

Przemarsz przez centrum

Formacje kawaleryjskie przemaszerują ulicami Warszawy w sobotę po południu. Trasa będzie wiodła z hipodromu przy ul. Kozielskiej ulicami Tatarską, Powązkowską, Dziką, al. Jana Pawła II, ul. Stawki i Bonifraterską, pl. Krasińskich, ul. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na pl. Piłsudskiego. Tam nastąpi ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a potem kawalerzyści wrócą na ul. Kozielską.

Natomiast w sobotę przed południem przed pomnikiem Tysiąclecia Jazdy Polskiej na skraju Pola Mokotowskiego odbędzie się apel pamięci.

Niedziela w siodle

Centralne obchody święta kawalerii zaplanowano na niedzielę. Poprzedzi je polowa msza św. na parkurze przy ul. Kozielskiej o godz. 10. W południe rozpoczną się prezentacje pododdziałów konnych. Zaplanowano m.in. konkurs prezencji kawaleryjskiej, dekorację zwycięzców konkursu kawaleryjskiego mistrzostw polski "Militari", pokazy Szwadronu Kawalerii WP i kawalerii ochotniczej oraz prezentację umiejętności jeździeckich, wyszkolenia żołnierzy współczesnych jednostek Wojska Polskiego i psów służbowych wydziału wywiadowczo-patrolowego Komendy Stołecznej Policji.

W tym samym czasie, od godz. 11 do 17, w parku przy hipodromie będzie można wziąć udział w festynie rodzinnym. Będą gry i zabawy dla dzieci, konkursy plastyczne i historyczne oraz inne atrakcje.

Z kolei w piątek w Pałacu pod Blachą odbędzie się konferencja naukowa o etosie bitwy pod Komarowem, na pamiątkę której na dzień 31 sierpnia ustanowiono Święto Kawalerii Polskiej. Od godziny 15 będzie tam można zwiedzać apartamenty ks. Józefa Poniatowskiego.

Bezpłatny autobus, wstęp wolny

W niedzielę na ul. Kozielską będzie można dojechać bezpłatną linią autobusową nr 920. Będzie ona kursowała z pl. Bankowego ulicami Andersa, Nowolipki, Zamenhoffa, Anielewicza, Okopową, Powązkowską i Tatarską.

Wstęp na wszystkie imprezy związane ze świętem kawalerii jest wolny. Obchody sfinansowano z budżetu MON.

Tak wyglądały obchody święta kawalerii w zeszłym roku:

Obchody Święta Kawalerii
TVN 24

PAP/jk/b