Ułani, kolarze i powstańcy. 11 listopada w stolicy

Warszawa

fot.: Rafał MotylDefilada historyczna na pl. Piłsudskiego

W Święto Niepodległości 11 listopada Traktem Królewskim przejdzie tradycyjna defilada historyczna. Rekonstruktorzy w historycznych mundurach ruszą z placu Piłsudskiego po zakończeniu oficjalnych uroczystości ok. godz. 13.00.

- Cieszmy się, że jesteśmy niepodlegli tak, jak czynią to inne narody. Polacy od kilku już lat 11 listopada świętują radośnie i oryginalnie - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - W Warszawie mamy Marsz dla Niepodległej, defiladę historyczną, Bieg Niepodległości – każdy może dla siebie wybrać formę świętowania - wyliczała i zapraszam do udziału w wydarzeniach.

W Marszu dla Niepodległej z placu Piłsudskiego przed Belweder iść będą żołnierze w mundurach powstańczych wzorowanych na tych z 1830, 1863 roku i z powstania wielkopolskiego 1918-19. Przemaszeruje także oddział piechoty Batalionu Stołecznego Górskiego z 1936 roku oraz formacje w różnych mundurach i z uzbrojeniem z II wojny światowej.

Będą ułani i kolarze

Na placu Trzech Krzyży do maszerujących dołączą oddziały konne. Ulicami Warszawy przejadą m.in. ułani grochowscy, szwadron ochotniczy, szwoleżerowie rokitniańscy i mazowieccy, ułani krechowieccy oraz lansjerzy nadwiślańscy. W defiladzie wezmą udział również żołnierze-cykliści ze szwadronu kolarzy.W sumie maszerować będzie 150 żołnierzy piechoty i ponad 80 koni.

Trasa Marszu dla Niepodległej

Marsz dla Niepodległej przejdzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi do Belwederu.

Jego uczestnicy będą się zatrzymywać kolejno przy pomnikach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed Kościołem Wizytek), Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich), Ignacego Jana Paderewskiego (park Ujazdowski), Romana Dmowskiego (u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich).

Marsz zakończy się ok. godz. 15.00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Sierpniowa defilada w Al. Ujazdowskich:

Defilada przeszła przez Warszawę
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

ij/b