Ukradli flagi z przyczepy KOD-u. Policja ma monitoring

Warszawa

KODNagranie z monitoringu

Trzy osoby ukradły flagi z przyczepy Komitetu Obrony Demokracji stojącej w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Do zdarzenia miało dojść w poniedziałek po godzinie 21.

Nagranie z monitoringu otrzymaliśmy od działacza KOD. Widać na nim, jak trzech mężczyzn przechodzi przez przejście w Alejach Ujazdowskich i kieruje się do stojącej na chodniku przyczepy. Wtedy mężczyźni rozdzielają się.

Flaga UE i KOD

Pierwszy z nich spokojnym krokiem podchodzi do stojaka i zabiera białą flagę komitetu, a następnie ucieka w kierunku KPRM. Drugi z mężczyzn ściąga flagę Unii Europejskiej, po czym zaczyna biec w kierunku ulicy Belwederskiej. Trzeci z nich nie zabiera żadnej flagi, tylko spokojnie odchodzi.

Chwilę po incydencie z przyczepy wybiegają działacze KOD. Jeden z nich biegnie za mężczyzną, który zabrał flagę UE. Pościg okazuje się jednak nieskuteczny.

Policja otrzymała zgłoszenie o kradzieży. - W związku z tą sprawą zabezpieczyliśmy monitoring. Będziemy ustalać jej sprawców. W tej chwili czekamy na ustalenie kwalifikacji tego czynu - poinformowała Edyta Adamus z zespołu prasowego komendy stołecznej.

Incydent w Radomiu

Działacze KOD twierdzą, że kradzież jest powiązana z wydarzeniami z Radomia. Policja jednak nie łączy tych zdarzeń.

W Radomiu w sobotę około godziny 14 grupa ubranych w koszulki Młodzieży Wszechpolskiej młodych ludzi pojawiła się na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, zorganizowanej z okazji rocznicy radomskiego Czerwca'76. Młodzi ludzie wykrzykiwali hasła, między innymi: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!".

Działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji starali się zagłuszać narodowców sygnałami z syren, brawami i gwizdami. W pewnym momencie doszło do bójki pomiędzy przedstawicielami obu stron.

Czytaj też: "Karczewski: czas usunąć przyczepę KOD-u"

Przyczepa KOD w Alejach Ujazdowskich Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

md/jb