Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Ujednolicona kolorystyka i wyższy standard. Zmiany w "eLkach"

TVN Warszawa

Zarząd Transportu MiejskiegoNowe oznakowanie linii podmiejskich

"eLki" zyskają ujednoliconą kolorystykę, a wobec przewoźników będą stawiane wyższe wymagania. Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza nowe zasady w umowach zawieranych z operatorami obsługującymi lokalne linie "L".

Pierwsza zmiana dotyczy okresu obowiązywania umów. Nowe przetargi będą dotyczyły dłuższych kontraktów - dotąd były one zawierane na rok, teraz czas ich obowiązywania ma wynosić od dwóch do pięciu lat. Ma to pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie kosztów amortyzacji pojazdów i podniesienie wymogów wobec ich stanu technicznego - podaje ZTM w komunikacie prasowym.

Nowe zasady dotyczą też wymogów technicznych wobec pojazdów. Linie lokalne mają być obsługiwane przez autobusy z częściowo niską podłogą, wyposażone w wyświetlacze i nie starsze niż z 2009 roku. Ma to wpłynąć na zwiększenie komfortu podróżujących.

Zmianie ma też ulec kolorystyka. - Autobusy będą niebieskie, tak by odróżniać się od tych kursujących na liniach miejskich - wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Kolejną nowością będzie certyfikacja pojazdów, która pozwoli zapewnić ich zgodność z wymaganiami. Takie rozwiązanie jest już standardem w przypadku umów zawieranych z operatorami linii miejskich i podmiejskich.

Zmiany dosięgną też zasad rozliczania kontraktów, a to zdaniem ZTM-u, zachęci przewoźników do większej dbałości o jakość realizowanych usług.

Pierwsze przetargi uwzględniające nowe wymagania zostaną ogłoszone niebawem - informuje ZTM.

kk/mś