Uff, jak gorąco! A gdzie się schłodzić?

Warszawa

Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.plSposób na upał? Wizyta nad Wisłą

- Uff, jak gorąco! – powtarzają ci, którzy nie wyjechali nad morze i weekend spędzają w Warszawie. W niedzielę temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, a w poniedziałek będzie jeszcze cieplej. Dlatego postanowiliśmy przygotować listę miejsc, w których można się nieco ochłodzić w dniach, kiedy słońce zamienia asfalt w plastelinę.

Jedną z najbardziej znanych piosenek o gorącym lecie w Warszawie jest "40 stopni w cieniu". Raper Tede radził w latach 90. "jest Ci gorąco, to miejscówkę zmień". Dziś ta rada jest wyjątkowo aktualna, dlatego poszliśmy jej śladem.

1. Metro i swingiPod koniec lipca ZTM poinformował, że 90 procent miejskich autobusów ma sprawną klimatyzację. Niektórzy internauci uznali to za żart i stwierdzili, że synonimem skwaru w mieście są właśnie autobusy. Ale każdy przyzna, że przyjemny chłodek zawsze panuje na stacjach metra. Klimatyzacja dobrze chłodzi też w tramwajach typu swing z bydgoskiej Pesy. Dlatego jeżeli ktoś wybiera się w podróż komunikacją miejską to tylko metrem albo tramwajami.

2. Odkryte baseny

Kiedyś odkryte baseny w Warszawie były miejscami spotkań towarzyskich, małymi wybiegami mody. Na przykład na basenie Legii po prostu wypadało było się pokazywać. Dziś basen przy Łazienkowskiej już nie istnieje, ale w stolicy wciąż można ochłodzić się przy basenach pod chmurką. Te nie są tak modne jak kiedyś Legia, ale chłodzą równie skutecznie. Najpopularniejsze są te przy ul. Górczewskiej, Inflanckiej, w Parku Kultury w Powsinie i Parku Szczęśliwickim.

3. Plaże nad Wisłą i Park Fontann

Sanepid odradza kontakt z wodą zarówno w Wiśle, jak i w stołecznych fontannach. Ale w Parku Fontann wielu warszawiaków lubi moczyć nogi. Także Wisła ma coraz więcej amatorów. Pływania nie polecamy, ale dużą przyjemność daje także chłodna bryza, wystarczy usiąść na pisaku kilkanaście metrów od rzeki. Jest nadzieja, że już niedługo w Wiśle będzie można się bezpiecznie zanurzyć. W 2011 roku hydrolog dr inż. Janusz Żelaziński mówił nam, że w 2015 roku Wisła będzie tak czysta jak w latach 60.

4. Centra handlowe

Przyjemny chłodek można odnaleźć także w klimatyzowanych centrach handlowych. Wprost idealnym miejscem na ochłodzenie jest dział z nabiałem w supermarketach. Chłód płynący z lodówek przyjemnie orzeźwi każde rozgrzane ciało.

A JAKIE SĄ WASZE SPOSOBY NA UPAŁ W WARSZAWIE? PISZCIE NA FORUM TVNWARSZAWA.PL.

lata/b