Udostępnią wiarygodne dane na temat zanieczyszczenia powietrza w Warszawie

Warszawa

Miasto Jest NaszeSmog nad Warszawą

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotowuje specjalną aplikację na telefony komórkowe. Ma ona ułatwić dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych o stanie powietrza w Warszawie, a także innych miastach Polski.

To odpowiedź GIOŚ na rosnącą liczbę stron internetowych i aplikacji na smartfony prezentujących dane o jakości powietrza, które podają niezweryfikowane informacje.

Przykładem ma być chiński serwis aqicn.org, o czym pisaliśmy w czwartek. Znalazła się tam informacja o wysokim wskaźniku szkodliwych pyłów PM2.5. D la Warszawy w miniony czwartek miał wynosić 157 (niezdrowe), zaś dla Pekinu 87 (średnie).

Mają dość smogu. Chcą sztabu kryzysowego i zakazu dla ciężarówek

Mazowiecki Inspektorat (czyli WIOŚ) odniósł się do tych doniesień i poinformował, że nie udostępnia wyników pomiarów większości stron internetowych oraz aplikacji i nie posiada wiedzy, w jaki sposób, dane z wojewódzkiego systemu mogły tam trafić. Przykładem tego może być wyświetlanie bieżących danych, pochodzących ze stacji Warszawa-Krucza, która nie funkcjonuje od początku 2013 roku.

Dodatkowo wprowadzaniem w błąd jest jest udostępnianie wyników pomiarów PM2.5 ozonu i dwutlenku siarki na stacji Warszawa-Marszałkowska podczas, gdy nie ma takich analizatorów.

Wiarygodne dane na stronie WIOŚ

- Dane chińskiego portalu nie są wiarygodne. Oni korzystają z naszych informacji, ale w dowolny, sobie tylko znany sposób. Wielokrotnie dochodziło do ogromnych przekłamań, które niepotrzebnie wywołują panikę – twierdzi Krystyna Baranowska z WIOŚ.

Zapewnia też, że choć Chińczycy powołują się na WIOŚ, to nikt tych danych w żaden sposób nie autoryzuje. – Próbowaliśmy się nawet kontaktować z twórcami tej strony, bo dane, którymi operujemy nie są tajne, chętnie się nimi dzielimy. Niestety nie było odzewu – dodaje i zachęca do kontaktów telefonicznych z WIOŚ lub zaglądaniem na stronę internetową instytucji. Niestety, sposób prezentacji danych i łatwość nawigacji daleko odbiegają od czytelności i funkcjonalności chińskiej strony.

W związku z doniesieniami, jak twierdzi WIOŚ, dotyczącymi niewiarygodnych danych na temat jakości powietrza w Warszawie, wkrótce zostanie uruchomiona aplikacja na urządzenia mobilne, która ułatwi dostęp do aktualnych, wiarygodnych danych o stanie powietrza w Polsce.

Jak walczyć ze smogiem? Mieszkańcy podpowiadają urzędnikom

Najbardziej zanieczyszczone powietrze

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej – alarmowała już rok temu Najwyższa Izba Kontroli. Aż sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największa liczbą dni w roku, w których przekroczone stężenie pyłu PM10. Niewielkim pocieszeniem jest to, że Warszawa na tej niechlubnej liście jest dziesiąta. Gorzej mają mieszkańcy Jeleniej Góry, Poznania, Rybnika, Katowic, Nowego Sącza i Krakowa. W stolicy w ciągu roku jest średnio 57 dni, podczas których norma jest przekroczona. Dla porównania w Krakowie, najbardziej zanieczyszczonym polskim mieście, takich dni jest 150. Dopuszczalna norma to 35 dni. W marcu Greenpeace ostrzegał Warszawę przed smogiem. Zorganizowali wówczas happening. Założyli maseczkę przeciwpyłową pomnikowi Charlesa de Gauelle'a:

Akcja Greenpeace przy rondzie de Gaulle'a
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Zobacz jakie pomysły mają warszawiacy na zmniejszenie zanieczyszczeń w stolicy:

Warszawiaków sposoby na smog
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

ło/sk