Udawał policjanta, wyłudził 20 tys. zł. Wpadł, gdy chciał kolejne 30 tys.

Warszawa

Komenda Stołeczna PolicjiPolicjanci zapobiegli wypłacie 30 tys. złotych

30 tys. złotych chciał wyłudzić od 87-letniego mieszkańca Bemowa 20-latek podający się za policjanta. Wpadł, gdy odbierał pieniądze od starszego mężczyzny. Policjanci znaleźli przy nim jeszcze 20 tys. złotych, także pochodzące z przestępstwa.

Gdy 87-letni warszawiak odbierał telefon, nie spodziewał się, że padnie ofiarą oszusta. Dzwoniący do niego 20-latek podał się za policjanta i poinformował, że pracownicy banku, w którym mężczyzna ma konto, współpracują z przestępcami i zamierzają ukraść jego pieniądze, przelewając je na inny rachunek. W trakcie rozmowy telefonicznej 20-latek poinformował starszego mężczyznę, że policja wie już o oszustwie i prosił o pomoc w zatrzymaniu przestępcy. Warunkiem była wypłata pieniędzy z banku i przekazanie ich wskazanej osobie.

Starszy mężczyzna był przekonany, że bierze udział w policyjnej akcji. Udał się do banku, aby zrobić to, co mu polecono. Wypłata tak dużej sumy pieniędzy i zachowanie 87-latka wzbudziły jednak czujność pracownika banku, który domyślił się, że gotówka może trafić do oszustów. Zawiadomił więc policję.

Złapany na gorącym uczynku

Funkcjonariuszom, którzy przyjechali na miejsce, udało się zapobiec przekazaniu gotówki. Fałszywy policjant został złapany na gorącym uczynku. Okazało się, że ma przy sobie jeszcze 20 tys. złotych. Jak ustalili policjanci, prawdopodobnie również te pieniądz pochodzą z podobnego przestępstwa. Patryk T. został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Decyzją sądu spędzi tam najbliższe trzy miesiące.

Mężczyzna usłyszał już także zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Szukają poszkodowanej osoby

Teraz bemowscy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu danych osoby, od której 20-latek wyłudził 20 tys. złotych. Do przestępstwa doszło najprawdopodobniej 27 stycznia przy centrum handlowym przy ulicy Powstańców Śląskich. Informacje w tej sprawie można przekazać, dzwoniąc na numer telefonu dyżurnego KP Bemowo 22 60 32 580 lub pisząc na adres e-mail: oficer.prasowy.krp4@ksp.policja.gov.pl.

jk/b

Patryk T. usłyszał zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa
ksp