Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Udało nam się". Gronkiewicz-Waltz podsumowała 12 lat swoich rządów

Warszawa

TVN24Podsumowanie kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz po 12 latach opuszcza fotel prezydenta stolicy. Co przez ten czas udało się zrobić, ile obietnic zostało spełnionych i jak oceniają ją polityczni konkurenci? Sprawdzał to Sebastian Wasilewski, reporter magazynu "Polska i Świat".

We wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowała swoją prezydenturę. - Piękne i wzruszające, prawda? Za każdym razem łezki mi się pokazują, jak oglądam. Udało nam się - nie szczędziła sobie pochlebstw po tym, gdy wyświetlono film pokazujący jej dokonania.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że dłużej od niej w fotelu prezydenta zasiadał jedynie Sokrates Starynkiewicz.

Sukcesy i porażki

Wśród ważniejszych inwestycji, które udało jej się zrealizować podczas trzech kadencji, wymieniła: nadwiślańskie bulwary, rozbudowę metra, most Skłodowskiej-Curie, odbudowę mostu Łazienkowskiego po pożarze, wybudowanie węzłów drogowych Marsa czy Łopuszańskiej.

Dodała, że jednym z priorytetów jej prezydentury był zrównoważony rozwój. Podkreśliła, że duża część wydatków skierowana była na poprawę taboru komunikacji miejskiej, a z drugiej strony na tworzenie nowych parków i zagospodarowanie terenów zielonych.

A jak prezydenturę Hanny Gronkiewicz-Waltz widzą inni?

- Rządy pani Gronkiewicz-Waltz kojarzą się głównie z poprawą infrastruktury miejskiej, począwszy od zakończenia wreszcie prac nad pierwszą linią metra i uruchomieniem fragmentu drugiej linii. Mamy wymianę taboru, ożywienie Wisły, dużo nowych ulic - podnosi Jarosław Zieliński, varsavianista.

Rewolucji w infrastrukturze nie zaprzeczają nawet najostrzejsi krytycy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Oczywiście przez 12 lat trzeba by być nieuczciwym, żeby powiedzieć, że się wiele dobrego nie wydarzyło. Natomiast warto mieć taką autorefleksję, żeby spojrzeć na to w ten sposób: czy gdyby rządził inny prezydent, to nie byłoby innego taboru? Nie byłoby nowych ulic? - pyta Piotr Guział, niedoszły wiceprezydent stolicy, a do 16 listopada radny Warszawy.

Konkret24 sprawdza

Podsumowanie obietnic Hanny Gronkiewicz-Waltz przygotował także portal Konkret 24. Na 10 kluczowych obietnic pani prezydent w pełni zrealizowała sześć. To budowa nowej przychodni na Bemowie, rozbudowa i modernizacja trzech szpitali i wielu przychodni, a także zakup nowych pociągów, autobusów i tramwajów, które jeżdżą na nowych trasach. Drogowcy informują, że przez ostatnie cztery lata oddano do użytku ponad 200 kilometrów ścieżek rowerowych.

Nie udało się: zbudować 11 stacji metra, do dziś oddano siedem. Nie udało się też wybudować obwodnicy Pragi ani znacząco zwiększyć liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach. Nie powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej ani nowa siedziba Teatru Rozmaitości.

"Wychodki na korytarzach"

O jeszcze jednej kwestii - zastrzegając, że całą kandydaturę widzi dobrze - mówi następca Gronkiewicz-Waltz - Rafał Trzaskowski. Prezydent-elekt został zapytany, czego w nadchodzącej kadencji nie chciałby powtórzyć. - Oczywiście były takie epizody, jak kwestie reprywatyzacji, które położyły się cieniem na tej prezydenturze - odpowiada Rafał Trzaskowski.

Nieprawidłowości przy reprywatyzacji oburzyły wielu społeczników, a Prawo i Sprawiedliwość powołało w tej sprawie komisję, która - jak się później okazało - wypromowała przyszłego kandydata na prezydenta Warszawy.

Patryk Jaki nie przekonał jednak do siebie mieszkańców, a partyjny kolega pani prezydent, wygrał już w pierwszej turze. Kwestia reprywatyzacji ukazała jednak rozwarstwienie społeczne stolicy. - Ci w Warszawie, które mają ponadprzeciętne zarobki, mają przyjazne centrum, mają restauracje dla wegan, i w ogóle się dzieje w Warszawie, nie można tego odmówić. Natomiast, znaczna część warszawiaków jest całkowicie zapomniana przez te 12 lat - twierdzi Piotr Guział.

- Powstaje przy rogu Strzeleckiej i Szwedzkiej stacja metra. Sto metrów dalej stoją domy, jak z najgorszego koszmaru, rzeczywiście pozbawione podstawowej infrastruktury, z wychodkami na korytarzach - zauważa Jarosław Zieliński.

- 50 tysięcy ludzi mieszka bez ogrzewania. W tym sensie jest to rzeczywiście miasto podziałów - dodaje Justyna Glusman, była kandydatka ruchów miejskich na prezydent Warszawy.

Co na to Hanna Gronkiewicz-Waltz? - Zawsze będzie pewne napięcie, w każdej stolicy świata to jest, natomiast chodzi o to, żeby je niwelować. Pewne rozwarstwienie myśmy też odziedziczyli, na przykład stan Pragi, którą nikt się nie interesował - odpowiada prezydent stolicy.

Według jednego z przedwyborczych sondaży pracowni Ibris, prezydenturę Hanny Gronkiewicz-Waltz pozytywnie ocenia 60 proc. warszawiaków.

Sebastian Wasilewski, TVN24

PAP/kz/b