Najnowsze

Uczniowie odbierają karty, ratusz wyrabia nawyki

Najnowsze

[object Object]
Renata Kaznowska o bezpłatnych przejazdachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Od tego roku uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów jeżdżą za darmo. - Od 1 września działa nowy system, dzięki któremu młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów korzysta z komunikacji publicznej, nie kasując biletów - przekazała wiceprezydent Renata Kaznowska.

W poniedziałek, 27 listopada, odbyła się konferencja prasowa dotycząca bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Nowy projekt to okazja do zaoszczędzenia znacznych kwot, jednak władzom miasta zależy także na czymś innym.

- Oprócz ulgi chcieliśmy, aby to pomogło wykształcić w młodzieży nawyk korzystania z transportu publicznego - mówiła Kaznowska.

Nie tylko liczenie pieniędzy

Projekt, który udało się zrealizować w Warszawie ma na celu przede wszystkim wyrobienie w młodzieży nawyków korzystania z komunikacji miejskiej. - Nie chodzi tylko o liczenie pieniędzy, chodzi o to, by jak najwięcej osób przyzwyczaiło się, że transport publiczny jest wygodny, bezpieczny i szybki. Często szybszy niż samochody - mówiła w trakcie poniedziałkowej konferencji Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

- Ja mam nadzieję, że młodzież stanie się ambasadorem transportu publicznego i będzie namawiała rodziców do korzystania z komunikacji miejskiej - dodała.

Już ponad 142 tysiące kart uczniów

Dzięki wprowadzeniu darmowej komunikacji dla uczniów ponad dwukrotnie zwiększyła się ilość młodych osób korzystających z komunikacji. - W zeszłym roku długookresowych kart miejskich osobom urodzonym po 2000 roku sprzedaliśmy niewiele ponad 56 tysięcy. W tej chwili wydaliśmy już ponad 142 tysiące kart ucznia - podkreślała Katarzyna Strzegowska, zastępca dyrektora ZTM.

- Wprowadzenie karty ucznia pozwala na budowanie nawyków korzystania i uczenia się komunikacji miejskiej - zaznaczyła.

mp/mś

Pozostałe wiadomości