Uczelnia zburzy budynek, bo "nie opłaca się remontować"

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plBudynek F do rozbiórki

Szkoła Główna Handlowa rozpoczyna rozbiórkę budynku przy al. Niepodległości. Chodzi o 11-piętrowiec stojący tuż obok głównego gmachu. Władze uczelni snują też plany modernizacji kampusu.

Do rozbiórki idzie właśnie budynek F, który znajduje się pod adresem al. Niepodległości 164. Przez lata pełnił funkcję biurowo-edukacyjną.

Jak relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, budynek został już ogrodzony. Wykonawca, firma Tree Polska przejęła teren i przygotowuje się do rozbiórki. Za swoje usługi zainkasuje 4,3 mln zł.

Władze uczelni tłumaczą, że powstały na przełomie lat 70. i 80. bardziej opłaca się wyburzyć niż remontować.

- Liczne wady konstrukcyjne, słaba izolacja termiczna, przenikanie wody opadowej do wnętrza budynku spowodowały jego znaczną degradację i w konsekwencji ostateczne wyłączenie z eksploatacji w 2012 roku. Przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że jedynym elementem niewymagającym remontu jest żelbetonowa konstrukcja, pozostałe składniki musiały by zostać wymienione – zaznacza dr Piotr Karwowski, rzecznika uczelni.

Planują konkurs międzynarodowy

Rozbiórka ma potrwać 22 tygodnie. A co później? Dwa lata temu zorganizowano konkurs wśród młodych architektów na najbliższe otoczenie gmachu uczelni. Ale, jak wyjaśniają przedstawiciele SGH, miał służyć dyskusji o przyszłości tego terenu i odważna wizja nie zostanie wcielona w życie. Uczelnia nie przestaje jednak myśleć o kształcie kampusu.

- Najprawdopodobniej zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie terenów kampusu SGH, oczywiście z uwzględnieniem tego, że jest to obszar pod ochroną konserwatora zabytków – wyjaśnia Karwowski.

Na razie SGH planuje modernizację dwóch istniejących budynków – gmachu głównego przy wyjściu z metra i tego oznaczonego literą A, od strony Rakowieckiej. – Chodzi o dostosowanie ich do współczesnych przepisów przeciwpożarowych i użytkowych dla studentów – tłumaczy nasz rozmówca.

Te prace mają kosztować ok. 25 mln zł. Zaczną się w tym roku i potrwają do 2019 r.ran/b