Uczczą pamięć Cichociemnych. Na Ursynowie powstanie park

TVN Warszawa

Urząd Dzielnicy UrsynówPark Cichociemnych na Ursynowie

Na Ursynowie będzie "Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK". Rada Warszawy podjęła w czwartek uchwałę w tej sprawie. O pomyśle mówiło się od kilku lat.

Park powstanie na przedpolach góry Trzech Szczytów, w rejonie Lasu Kabackiego - dokładnie na przedłużeniu ul. rtm. W. Pileckiego. Ursynowscy radni o park walczyli od kilku lat.

- Cieszymy się, że w tym szczególnym "roku Cichociemnych" udało się nam sfinalizować starania o upamiętnienie dzielnych ludzi, którym tak wiele zawdzięczamy - mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Plany od 2014 roku

To była trzecia próba utworzenia parku przy Górce Kazurce - dwie podjęte w poprzedniej kadencji uchwały zostały wycofane przez miasto, które dopatrzyło się w nich wad prawnych.

W 2014 roku poprzednia władza zorganizowała nawet konsultacje społeczne z mieszkańcami, powstał projekt, który zdaniem Roberta Kempy należy zmienić.

- Koncepcja sprzed dwóch lat zawiera dużo błędów, dlatego musimy stworzyć nowy projekt - mówi Robert Kempa. Jak dodaje, powodów było wiele. Zaplanowany w parku ogromny hangar znajdował się za blisko lasu, stadion piłkarski miał niewłaściwą skalę, a architekci nie wskazali też dróg dojazdowych do inwestycji.

Kolejne konsultacje

Na początku 2017 roku odbędą się kolejne konsultacje z mieszkańcami. W nowym parku na pewno powstanie wybieg dla psów - zwycięski projekt z budżetu partycypacyjnego 2016 oraz projekty, które wybiorą mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu.

- O tym terenie mówią również w interpelacjach radni, którzy chcą wrotkowiska, lodowiska oraz stoku narciarskiego z wyciągiem, konsultacje społeczne będą doskonałą okazją do dyskusji - podsumowuje Robert Kempa.

Teren o charakterze rekreacyjnym i survivalowym

Burmistrz Ursynowa zapewnia, że będzie to park o charakterze rekreacyjnym i survivalowym.

- Chcemy stworzyć miejsce gdzie poprzez zabawę, edukację i krzewienie kultury fizycznej będziemy propagować wiedzę na temat ważnych aspektów historii i dziedzictwa II wojny światowej - tłumaczy.

Kiedy park ma szanse powstać? - Najbardziej optymistycznym terminem jest 2018 rok. Chcemy poznać opinię mieszkańców, później pozostają badania dendrologiczne i ogłoszenie przetargu - mówi burmistrz.

kz/sk