Uczczą pamięć bohatera

Warszawa

materiały promocyjneMarsz w rocznicę urodzić Rotmistrza Pileckiego

W niedzielę, w 111. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego odbędzie się Marsz Rotmistrza. Pasażerowie powinni przygotować na utrudnienia – osiem linii autobusowych zmieni swoje trasy.

Warszawski Marsz Rotmistrza rozpoczyna się o 13:30 przed tablicą w Al. Wojska Polskiego 40.

Później uczestnicy przejdą przez plac Inwalidów, ul. Mickiewicza, ul. Gen. Andersa, ul. Muranowską, ul. Bonifraterską na Plac Krasińskich (gdzie uczczą pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego), a następnie przejdą ul. Długą przez Stare Miasto do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 15:30 rozpocznie się uroczysta Msza Święta.

Utrudnienia dla pasażerów

Od godziny 13:00 do 16:00 osiem linii autobusowych zostanie skierowanych na objazdy. Swoje trasy zmienią linie: 116, 157, 178, 180, 205, 222, 227 oraz 503.

Bohater RzeczpospolitejWitold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Udzielał się społecznie, malował i pisał wiersze. Jako ochotnik walczył w bitwie warszawskiej 1920 roku. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Dał się zamknąć w obozie Auschwitz-Birkenau, aby zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Jako jednemu z niewielu udało mu się z niego uciec. Komunistyczna Polska skazała go na karę śmierci. Został stracony w 1948 roku.bf//bako