Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Uciekaj, ukryj się, nie patrz w oczy. Instrukcja dla pasażerów

Warszawa

mat. pras.Plakat ratusza z zasadami bezpieczństwa

Stołeczny ratusz radzi warszawiakom jak reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. W komunikacji miejskiej i na przystankach pojawiły się specjalne plakaty i ulotki

Do zbliżającego się szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży przygotowują się służby. Na wypadek zamachów terrorystycznych trenują policjanci, strażacy, ratownicy. Stołeczny ratusz, w nieco lżejszej formie, radzi warszawiakom jak reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. W komunikacji miejskiej i na przystankach pojawiły się specjalne plakaty i ulotki. Urzędnicy radzą aby w razie

wybuchu, nie stać i patrzeć „co się stało” tylko uciekać jak najdalej od niebezpieczeństwa. „Gdy jest to niemożliwe, należy paść na ziemię i szukać schronienia za osłoną, np. murkiem. Zawsze pamiętamy o pomocy innym osobom i informowaniu o zagrożeniach”- piszą urzędnicy.

Nie zdradzać swojej kryjówki

Podobnie w przypadku strzelaniny. „Trzeba znaleźć bezpieczne schronienie za ścianą czy w pokoju. Jeżeli jest taka możliwość, to jak najszybciej zabezpieczyć wejście, np. blokując je szafą. Ważne, aby nie zdradzić swojej kryjówki i nie zainteresować nią napastnika. Trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia, które mogą wytwarzać dźwięk – radio, komputer oraz wyłączyć wibracje i wyciszyć telefon” – radzą urzędnicy

Jeżeli dostaniemy się w ręce napastników, to przede wszystkim należy zachować spokój i stosować się do ich poleceń. „Nie można z nimi dyskutować, zgrywać bohatera czy też ich atakować. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i trzeba pytać o pozwolenie wykonania każdej czynności. Zdecydowanie unikamy z nimi kontaktu wzrokowego” – przestrzegają urzędnicy.

Natomiast kiedy znajdziemy podejrzany pakunek, to tylko dzwonimy pod numer 112 i zawiadamiamy policję. Nie dotykamy go, podnosimy ani nie przesuwamy.

Zasady są proste, chociaż nie dla wszystkich oczywiste.

W kwietniu policja wspólnie z wojskiem i strażą pożarną wykorzystała Pałac Kultury do ćwiczeń ze sprzętem alpinistycznym, symulując m.in. ewakuację poszkodowanych po ataku terrorystycznym.

skw//ec