U jak Universam, czyli "miejski włóczęga" zaprasza na wystawę

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.plWystawę organizuje Stowarzyszenie Animacyjno-Badawcze Flaneur

Chociaż historia legendarnego grochowskiego Universamu dobiega końca, grupa grochowskich społeczników chce ocalić pamięć o budynku. Przygotowali wystawę zdjęć, filmów i uwiecznionych opowieści klientów oraz pracowników sklepu. Zobaczymy też przedmioty codziennego użytku ery PRL i te, które budziły w tamtym okresie powszechny zachwyt.

To centrum handlowo-usługowe otworzono z wielką pompą w 1977 roku. Wkrótce budynek zniknie z mapy Warszawy, bo na jego miejscu powstanie 17-piętrowy wieżowiec połączony z galerią handlową.

- To było miejsce wyjątkowe w skali całego kraju. Pierwszy raz w jednym miejscu można było zrobić kompletne zakupy, a jednocześnie spędzić miło czas przy kawie, spoglądając na fontannę. Universam był miejscem luksusowym i oferował bogactwo produktów, jakie nie było spotykane nigdy dotąd w Warszawie - mówi Wojciech Matejko ze Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flâneur.

U jak Universam, w jak wystawa

Zanim jednak Universam zamieni się w plac budowy, jak słynny Sezam - w przestrzeniach po pomieszczeniach biurowych (a dokładniej Dziale Konfrontacji i Dekretacji) miejscy aktywiści urządzają wyjątkową wystawę, podsumowującą projekt "U jak Universam".

- Zobaczymy wywiady, filmy, zdjęcia, które łączą wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, ale także współczesne spojrzenie na działalność sklepu i różne wymiary jego znaczenia dla lokalnej społeczności - tłumaczą organizatorzy.

Przedstawione będą też przedmioty związane z codziennością i luksusem w PRL oraz wizualizacje nowego centrum handlowo-mieszkalnego, które powstanie w tym miejscu.

Dzięki wystawie uczestnicy będą mogli wejść także w przestrzenie Universamu na co dzień niedostępne dla mieszkańców.

WIĘCEJ O PROJEKCIE PRZECZYTASZ TUTAJ

Na wystawę zaprasza Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur:

Wystawa uwieczni wspomnienia o Universamie
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Wernisaż wystawy 29.12.2015 o godzinie 18.00
Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur

O UNIVERSAMIE PRZECZYTASZ WIĘCEJ TUTAJ

O tym, co ważne na Grochowie

Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur przygląda się miejscom i zjawiskom w przestrzeni miejskiej, które na co dzień są pomijane lub ignorowane. Angażuje się w sprawy lokalne, organizuje warsztaty i spotkania z mieszkańcami. Za patrona przyjęli flâneura. Tym słowem w XIX wieku określano miejskiego włóczęgę i spacerowicza, która spędzał czas przyglądając się witrynom sklepowym.

Do końca 2017 roku

W miejscu Universamu Grochów ma ruszyć budowa 17-piętrowego wieżowca z galerią handlową. To wspólny projekt spółki Dantex i Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Praga Południe "Społem", która do tej pory gospodarowała przy rondzie Wiatraczna. Budowa ma się zakończyć do końca 2017 roku.

Wernisaż wystawy 29.12.2015 o godzinie 18.00.

kś/sk