Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Tysiące osób na Pikniku Naukowym. Eksperymentują, oglądają

Najnowsze

Tematem tegorocznego pikniku jest czas
TVN 24Tematem tegorocznego pikniku jest czas

Na Stadionie Narodowym odbywa się 18. Piknik Naukowy - największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. - Chcemy pokazać praktyczną część fizyki, bardziej widowiskową i to, że fizyka to nie tylko prawa, ale i zastosowania - mówił na antenie TVN24 Jakub Jurczyk ze studenckiego koła fizyków Bozon.

W imprezie biorą udział tysiące osób.

- Bardzo ciekawe są pokazy związane z tematem tegorocznego pikniku, czyli czasem, nie tylko z pomiarem czasu, ale też naszym zegarem biologicznym, starzeniem się komórek, tym co się dzieje, kiedy komórka nie umiera, ale namnaża się, jak staramy się zapobiegać starzeniu komórek - opisuje dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Impreza potrwa do godz. 20.

Dla gości pikniku, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, przygotowano wiele pokazów, wykładów, gier i spotkań z naukowcami.

Przystępnie, łatwo i przyjemnie

Zwiedzający mogą zbudować model zegara słonecznego, zapisać swoje imię hieroglifami, pismem klinowym, chińskimi znakami i innymi systemami zapisu języka mówionego.

Można też sprawdzić, ile centymetrów ma jedna sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku.

Wokół Stadionu Narodowego można zobaczyć drużynę robotów podczas meczu piłkarskiego, skorzystać z doświadczeń chemicznych, eksperymentów optycznych, zabaw z laserem i zajęć z archeologii dla wszystkich grup wiekowych.

- Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedostępna. Tutaj młodzieży i dzieciom mówi się o osiągnięciach nauki w sposób przystępny. Mam nadzieję, że dzieci, które dzisiaj przyszły na piknik, będą stawiały rodzicom pytania, a w przyszłości same będą na nie szukać odpowiedzi - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Według minister piknik ważny jest też dla naukowców, którzy czasem "lekceważą najważniejszą funkcję nauki, jaką jest praca dla społeczeństwa".

- Tutaj mogą zobaczyć, jak bardzo ludzi interesuje, to co robią i jak ważne są ich osiągnięcia - podkreśliła.

Już 18 lat

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W tym roku odbywa się po raz 18.

W 2005 Komisja Europejska wyróżniła Piknik Naukowy jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz też najszybszy samochód świata na Stadionie Narodowym

CZYTAJ TEŻ: imprezy na Dzień Dziecka - gdzie się bawić.

PAP, kś/mz

Pozostałe wiadomości