Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Tysiące maratończyków na start. Zamkną ulice w pięciu dzielnicach

Warszawa

tvnwarszawa.plW związku z maratonem można spodziewać się utrudnień

Praga, Śródmieście, Mokotów, Ursynów i Wilanów – mieszkańcy tych dzielnic najbardziej odczują niedzielny Orlen Warsaw Maraton. Choć biegacze rozpoczną swoje zmagania o 9.30, to utrudnienia w ruchu będą odczuwalne przez cały dzień.

Maraton wystartuje sprzed Stadionu Narodowego. Tysiące biegaczy rozpoczną rywalizację o godzinie 9.30. Z Powiśla zawodnicy skierują się przez ulice Gagarina, Spacerową, Puławską na Ursynów i dalej do Powsina, a wracać będą Jana III Sobieskiego, ponownie Powiślem przez Most Świętokrzyski na Stadion Narodowy.

Najszybsi z nich dotrą do mety po ponad dwóch godzinach, ostatnie osoby pojawią się na finiszu najpóźniej po 6 godzinach od startu. Ponad 42-kilometrowa trasa nie będzie zamknięta przez cały ten czas, tylko na czas biegu maratończyków. Dodatkowo, trasa na żadnym odcinku nie przecina torowiska, dlatego ruch tramwajowy nie będzie nigdzie blokowany, a wszystkie linie będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

O tej samej porze rozpocznie się też bieg na 10 km. Ta trasa, wiodąca Wybrzeżem Kościuszkowskim na północ w stronę Konwiktorskiej a dalej Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Tamką z powrotem przed Stadion Narodowy.

Pierwotnie biegacze mieli przebiec przez most Poniatowskiego. Jednak po pożarze mostu Łazienkowskiego, trasa została zmieniona, a biegacze pojawią się na moście Świętokrzyskim.Przez maraton mieszkańcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w kilku dzielnicach.

Praga

Wybrzeże Szczecińskie od skrzyżowania z mostem Świętokrzyskim do wjazdu na most Poniatowskiego będzie wyłączone z ruchu od godziny 7.00 do końca biegu, czyli nawet 6 godzin po starcie. Rano niemożliwy będzie również przejazd Wałem Miedzeszyńskim na odcinku od mostu do ul. Zwycięzców.

Śródmieście

Most Świętokrzyski w godzinach porannych będzie zamknięty w obu kierunkach. Natomiast po zakończeniu rywalizacji na dystansie 10 km, odblokowana zostanie jego północna jezdnia z Pragi do Śródmieścia.

Rano ulice Dobra, Solec, Górnośląska, Ludna, Czerniakowska, Rozbrat, Myśliwiecka i Szwolożerów będą zamknięte, ale tylko przez ok. 90 minut. Po południu możliwy będzie już wyjazd na ul. Solec i Czerniakowską, a dalej w dowolnym kierunku. Zalecane jest niepozostawianie samochodów na ulicy Kruczkowskiego i Podchorążych.

Na ulicy Czerniakowskiej maraton będzie się wprawdzie posuwał jednym z trzech pasów ruchu, jednak tylko na odcinku 1 km. Dzięki temu, zachowana zostanie drożność głównej arterii dojazdowej do mostu Siekierkowskiego i Poniatowskiego. W miejscach zlokalizowanych w okolicach wyjazdu z Ujazdowa na Czerniakowską stworzone zostaną specjalne śluzy, które pozwolą kierowcom na wyjazd.

Mokotów

Na ulicy Puławskiej wykorzystane będą dwa z trzech pasów prowadzących na północ. Trzeci pas – zewnętrzny – służyć będzie do wyjazdu mieszkańcom osiedli na Śródmieściu i Mokotwie. Od strony Centrum w kierunku Ursynowa ul. Puławska będzie drożna przez cały czas. Utrudnienia pojawią się także na ul. Bukowińskiej, która zostanie zamknięta na około pół godziny. Aleja Wincentego Witosa w obu kierunkach będzie nieprzejezdna w godz. 11.00-14.40.

Ursynów

Mieszkańcy Ursynowa i Mokotowa będą mogli bez problemu dojechać do Doliny Służewieckiej i nią pojechać dalej w dowolnym kierunku. Dojazd do dzielnicy Ursynów pozostanie zachowany dzięki drożnej ul. Rolnej i Al. KEN. Wszystkie Osiedla znajdujące się wzdłuż wschodniej strony ul. Rosoła będą mieć możliwość wyjazdu i dojazdu do Al. Gen. Sikorskiego, a następnie do Mostu Siekierkowskiego.

Wilanów i Powsin

W godzinach 10.30 – 15.00 niemożliwy będzie wjazd i wyjazd do Powsina. Zalecamy również niepozostawianie samochodów przy ulicy Relaksowej w bezpośrednim sąsiedztwie trasy. Do miasteczka Wilanów będzie można się dostać przez Al. Rzeczypospolitej. Na ulicy Jana III Sobieskiego ruch wstrzymany będzie w kierunku północnym. Dostępny pozostanie natomiast kierunek południowy i dojazd do al. Wilanowskiej.

Zmiany w okolicach starówki

W przypadku biegu na dystansie 10 km reorganizacja ruchu zostanie przeprowadzona na dużo mniejszą skalę. Wybrzeże Kościuszkowskie w kierunku południowym, gdzie biegacze będą się poruszać pod prąd, zostanie zamknięte na ok. 40 minut.

Organizatorzy zalecają zjazd przy moście Gdańskim lub wcześniej – przy Centrum Olimpijskim. Biegacze będą biec przez Stare i Nowe Miasto. Przez ok. 40 minut wyłączona będzie także ulica Tamka.

W sobotę też utrudnienia

Dzień przed maratonem i biegiem na 10 kilometrów, czyli w sobotę, odbędzie się charytatywny marszobieg. Jego trasa zostanie poprowadzona m.in. przez Plac Zamkowy, ul. Karową i nitkę Wybrzeża Kościuszkowskiego przy Centrum Nauki Kopernik. Osoby, które będą chciały przejechać na prawy brzeg Wisły powinny w tym czasie skorzystać z mostu Gdańskiego, Poniatowskiego lub Siekierkowskiego. Utrudnienia mogą potrwać około 1 godzinę. Marszobieg zacznie się o 17.

Na maraton komunikacją

Organizatorzy imprezy zachęcają biegaczy, by przybyli na start metrem. – Miasteczko Biegaczy znajdować się będzie na błoniach Stadionach Narodowego. Dzięki bliskości II linii metra zawodnicy zyskali łatwy dojazd na start, a kibice możliwość łatwego poruszania się pomiędzy kolejnymi odcinkami trasy – powiedział Sebastian Chmara, rzecznik prasowy Orlen Warsaw Marathon.

Podczas biegu na pięciu skrzyżowaniach: Ludnej z Rozbrat, Pięknej z Myśliwiecką, Solec z Czerwonego Krzyża, al.KEN z Ciszewskiego oraz Sobieskiego z Chełmską, dyżurować będą dwuosobowe grupy wolontariuszy. Będą oni informować kierowców o utrudnieniach, a także o możliwości wybrania drogi objazdowej.

O zmianach w komunikacji miejskiej ZTM będzie na bieżąco informować na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Na ulicach pojawią się też informatorzy.

Tak było w ubiegłym roku:

Biegacze przebiegną 42 km i 195 m
TVN24

jb