Tyrmand dostał pasaż

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plUpamiętnienie Tyrmanda

Nazwiskiem pisarza, publicysty, miłośnika jazzu Leopolda Tyrmanda zostanie nazwany pasaż przy pl. Trzech Krzyży - zdecydowała w czwartek Rada Warszawy.

Nazwę pasażu Leopolda Tyrmanda nadano drodze wewnętrznej zlokalizowanej pomiędzy pl. Trzech Krzyży i ul. Marii Konopnickiej (na tyłach hotelu Sheraton). Przy ul. Konopnickiej 6 - w gmachu siedziby YMCA (Young Mens Christian Association) - Tyrmand mieszkał w latach 1946-1955. W 2006 roku na gmachu odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza.

O upamiętnienie pisarza zwróciło się Centrum im. Adama Smitha.

Urodzony w Warszawie

Leopold Tyrmand (1920-1985) pisarz, dziennikarz, popularyzator jazzu. Urodził się w Warszawie, zmarł w Stanach Zjednoczonych w Fort Myers na Florydzie.

Absolwent gimnazjum im. A. Kreczmara, studiował na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. W chwili wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. przebywał w Warszawie, skąd przedostał się do Wilna. Po zajęciu w czerwcu 1940 r. miasta przez Armię Radziecką rozpoczął pracę w dzienniku "Prawda Komsomolska", gdzie publikował felietony i zajmował się sportem.

Aresztowany przez NKWD

W kwietniu 1941 r. za antyradziecką działalność aresztowało go NKWD. Po napaści Niemców na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. uciekł z kolejowego transportu, który wiózł go w głąb ZSRR i wrócił do Wilna. Ukrywając żydowskie pochodzenie posługiwał się wówczas francuskimi dokumentami.

Zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec. Pracował tam jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. W 1944 r. podczas rejsu do Norwegii usiłował uciec do Szwecji. Został złapany i osadzony w obozie pracy niedaleko Oslo, gdzie doczekał końca wojny.

Do 1946 r. pracował dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Danii i Norwegii. W kwietniu 1946 r. wrócił do Polski i został dziennikarzem Agencji Prasowo-Informacyjnej. Następnie pracował w "Przekroju" i "Tygodniku Powszechnym".

W 1948 r. wydał pierwszy zbiór opowiadań Hotel Ansgar. W 1954 r. napisał Dziennik 1954, zaś rok później ukazała się jego najgłośniejsza sensacyjna powieść "Zły". Jej akcja toczy się w Warszawie.

Amerykański sen Tyrmanda

Literacka passa Tyrmanda trwała do 1958 r. Pisarz wydał m.in. jeszcze zbiór opowiadań "Gorzki smak czekolady Lucullus".

10 lat później, po tym jak wstrzymano mu wydanie powieści "Życie towarzyskie i uczuciowe", wyjechał z Polski. W 1966 r. osiadł w Stanach Zjednoczonych, korzystając ze stypendium Departamentu Stanu.

W USA współpracował z tygodnikiem "The New Yorker", wydał zbiory esejów "Dziennik amerykański" i "Zapiski dyletanta", wykładał na uczelniach. W latach 70. związał się z konserwatywnym "The Rockford Institute", którego był wicedyrektorem.

PAP/ran/b