Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Tym będzie przyciągał plac Defilad

Warszawa

Katarzyna Chmura-CegiełkowskaPlan dla placu Defilad

Pokazy filmowe z serii "Wszyscy jesteśmy fotografami", koncert Sinfonia Varsovia, potańcówka miejska z jazz bandem - to niektóre atrakcje zaplanowane na placu Defilad. Powstanie także instalacja artystyczna "Latający dywan".

- W tym roku na pewno warto odwiedzić plac Defilad. To jedno z tych miejsc, które udało nam się odkryć dla warszawiaków, podobnie jak bulwary czy Wisłę. Dostrzegliśmy, że warszawiacy kochają miejską przestrzeń, kochają w niej przebywać - powiedział na poniedziałkowej konferencji wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

"Więcej teatru"

Zastępca dyrektora Teatru Studio Aldona Machnowska-Góra zapowiedziała, że na placu Defilad nie zabranie ani koncertów, ani pokazów filmowych. - W tym roku będzie więcej teatru, będzie premiera Teatru Studio - "Narkotyki" Witkacego w reżyserii Oskara Sadowskiego - powiedziała.

Spektakle zaplanowane są na 9, 10 i 11 czerwca. Na plac przy Pałacu Kultury i Nauki, po dwóch latach przerwy, wróci wspólna kolacja dla mieszkańców z muzyką na żywo - "Kolacja Sen Nocy Letniej". Będzie mogło wziąć w niej udział 400 osób, termin to 24 czerwca. "Będzie także Sinfonia Varsovia i duży koncert symfoniczny pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego w ramach festiwalu "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu"" - zapowiedziała Machnowska-Góra. Występ zaplanowano na 7 czerwca.

18 czerwca na placu zagości Pałac Reporterów, będzie kiermasz książek, a także rozmowy z reporterami, które poprowadzi Mariusz Szczygieł. Miłośnicy tańca 29 lipca będą mogli wziąć udział w największej w mieście potańcówce z JazzBandem Marcina Maseckiego i Janka Młynarskiego.

"Latający dywan"

Na początku lipca na placu Defilad powstanie instalacja artystyczna Karoliny Grzywnowicz przywołująca motyw z baśni "Tysiąca i jednej nocy". - Na placu Defilad stanie olbrzymi, spektakularny "Latający dywan" - to będzie latający trawnik. Dla nas to niezwykle ważna, symboliczna instalacja, chcemy, żeby ludzie z refleksją myśleli o tym, co znaczy być razem, nie tylko dla nas, a także dla tych, którzy do nas przyjeżdżają - emigrantów, uchodźców, obcokrajowców - powiedziała Machnowska-Góra. Instalacja na placu pozostanie przez całe lato. - "Latający dywan" ma mieć 450 metrów kwadratowych, znajdzie się nad płytą główną placu, zostanie wykonany z prawdziwej trawy, będzie można na niego wejść i tam posiedzieć - wyjaśniła Machnowska-Góra. Wstęp na wszystkie wydarzenia na placu Defilad będzie bezpłatny. - Jedynie "Kolacja Sen Nocy Letniej" jest wydarzeniem, na które trzeba wykupić cegiełkę wstępu - zaznaczyła. Machnowska-Góra dodała, że już w maju organizowane są pierwsze wydarzenie na placu Defilad. "Tak naprawdę otwieramy 1 czerwca, w Dzień Dziecka, letni plac Defilad będzie działał na pewno do końca sierpnia, a potem płynnie będzie przechodził w (festiwal) "Warszawa w Budowie" - powiedziała.

Przyszłość placu

Szczegółowe informacje nt. wydarzeń na placu Defilad będzie można znaleźć m.in. na stronie placdefilad.org. Olszewski zaznaczył, że w drugiej połowie roku na placu Defilad rozpocznie się dyskusja nt. przyszłości samego placu. - Szykujemy tego typu dyskusję i pewnie niebawem ogłosimy szczegóły. Będzie to dyskusja nietypowa, będzie omawiała, jak się zmieni ten plac na przestrzeni najbliższych pięciu lat - powiedział Olszewski. Wyjaśnił, że od przyszłego roku plac Defilad będzie ulegał "cyklicznej, powolnej metamorfozie". - Ona będzie trwała przez cztery do pięciu lat i będzie prowadziła w tym kierunku, o którym chcemy w tym roku dyskutować z mieszkańcami. Ten plac będzie w tym roku żył, będzie dynamiczny i warto go odwiedzić, bo w przyszłym roku może być już zupełnie inny - powiedział wiceprezydent stolicy.

CZYTAJ TEŻ O TEGOROCZNEJ NOCY MUZEÓW:

Prezydent Warszawy o Nocy MuzeówTVN24
wideo 2/3

PAP/ran/r