Tylko jedna firma chce sprzedać Warszawie tramwaje

Najnowsze

PESA BydgoszczJazz trafi do Warszawy

Tramwaje Warszawskie otworzyły oferty, które wpłynęły w przetargu na 30 nowych, niskopodłogowych składów. Tramwajarze nie będą mieli dużego wyboru. Ofertę złożyła jedynie bydgoska PESA.

Zaproponowana za 30 jednokierunkowych pojazdów cena to dokładnie 185 439 657,31 złotych.

Tramwaje Warszawskie planowały przeznaczyć na ten cel znacznie więcej - ponad 230 mln złotych. Jak wyjaśnia Michał Powałka, rzecznik prasowy spółki, nie oznacza to, że PESA już może czuć się zwycięzcą.

- Oferta będzie teraz analizowana. Jeżeli spełni wszystkie kryteria to zostanie podpisana umowa – tłumaczy.

Same policzą pasażerów

Zamawiane tramwaje będą miały ok. 20 metrów długości. Mają posiadać całkowicie płaską podłogę i klimatyzację w części pasażerskiej i w kabinie motorniczego. W każdym znajdą się automat biletowy oraz monitoring. Nowe tramwaje będą także wyposażone w nowoczesny system informacji obejmujący też zapowiedzi głosowe.

Składy same policzą też pasażerów. - Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli ile osób jeździ tramwajem. Te dane są bardzo przydatne przy analizach obłożenia linii – tłumaczy rzecznik.

Wjadą na tory w 2015 roku

Nowością będzie zastosowanie w układzie napędowym zasobnika energii, który pozwoli na zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci trakcyjnej. Dwa z zamówionych tramwajów zostaną dodatkowo dostosowane do potrzeb nauki jazdy.

Pierwsze tramwaje przyjechać mają do Warszawy w I kwartale 2015 roku.

TAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY SWING DUO, KTÓRY PRZYJECHAŁ DO STOLICY:

wp/b

Pierwszy Swing Duo w stolicyDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PESA Bydgoszcz