Najnowsze

Tydzień walki z nawykami: dzień bez samochodu i "Misja smog Off"

Najnowsze

ZTMPrzed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dni Transportu Publicznego, zwiedzanie zajezdni przy Woronicza i w końcu Europejski Dzień Bez Samochodu, w którym komunikacja miejska będzie bezpłatna. To wszystko czeka na mieszkańców Warszawy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa do piątku..

To święto zapoczątkowane przez Komisję Europejską już 15 lat temu. Jego celem jest zachęcanie do ograniczenia ruchu samochodowego i promowanie ekologicznych środków transportu, takich jak rower czy komunikacja miejska.

Dzień bez samochodu

"Punktem kulminacyjnym będzie Europejski Dzień Bez Samochodu, obchodzony 22 września. Tego dnia - zgodnie z uchwałą Rady Warszawy - korzystanie z komunikacji miejskiej oraz parkingów P+R będzie bezpłatne" - informują pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego. Dzień później (w sobotę 23 września), ZTM zaprasza do zajezdni autobusowej i tramwajowej przy Woronicza, gdzie odbędą się Dni Transportu Publicznego. "Atrakcji z pewnością nie zabraknie" - zapewniają urzędnicy i wymieniają m.in. stoiska dla najmłodszych czy dyskusje o ekologicznych aspektach transportu.

"Misja Smog Off"

Dodatkowo, przez cały tydzień trwać będzie gra miejska "Misja Smog Off". Aby wziąć w niej udział, należy zarejestrować się na stronie Zarządu Transportu Publicznego.

"Każdego dnia po godzinie 16 będzie do wykonania jedno zadanie w terenie lub on-line. Na uczestników gry będą czekać nowe wyzwania, których motywem przewodnim jest walka ze smogiem, transport publiczny i ekologia. Uczestnicy będą biegać, chodzić i jeździć rowerem po mieście, znajdować różne punkty i wykonywać zadania, wszystko jak najdokładniej i jak najszybciej. Ważne jest jedno: w czasie wykonywania zadań nie wolno używać samochodu” - wyjaśniają zasady pracownicy ZTM. Osoby z najwyższą liczbą punktów przejdą do drugiego etapu, który odbędzie się w piątek podczas pikniku ekologicznego w okolicy stacji metra Młociny. Udział w grze jest bezpłatny. ZTM zapewnia, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, takie jak powerbanki, krokomierze czy budki dla ptaków do samodzielnego złożenia.

Zajęcia dla uczniów

Kolejnym elementem zachęcającym do promowania komunikacji mają być specjalne lekcje prowadzone dla dzieci i młodzieży. ZTM chce je organizować już nie tylko podczas najbliższego tygodnia, ale przez cały rok szkolny. Uczniowie dowiedzą się z nich, jak działa elektryczny autobus, co robi kierowca w czasie jazdy czy też co oznaczają poszczególne naklejone w autobusach obrazki. Poznają też ekologiczne aspekty transportu publicznego, zdobędą informacje o cichym metrze czy zielonych torowiskach tramwajowych.

Zajęcia prowadzone będą nie tylko w szkołach, ale też w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Jak warszawiacy wolą poruszać się po mieście? Zobacz nasz archiwalny materiał:

Samochód czy komunikacja miejska?
Samochód czy komunikacja miejska?Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości