Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Tych Żydów uratowali Żabińscy. Ruszyła wirtualna wystawa

Warszawa

Muzeum Historii Żydów PolskichNowa wirtualna wystawa POLIN-u

Historie kilkorga z setki Żydów uratowanych w warszawskim zoo przez rodzinę Żabińskich można poznać dzięki nowej stronie internetowej, która uruchomiło Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Wystawa "Dom pod zwariowaną gwiazdą. Żydzi ukrywani przez rodzinę Żabińskich" jest dostępna w sieci od poniedziałku.

– Staramy się być nowoczesnym muzeum, dlatego opracowujemy wystawy w różnorodnych formach. Ta powstała w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci", który prowadzimy w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin już od 2007 roku – wyjaśnia Klara Jackl, koordynatorka projektu.

Otwarcie wystawy w tym roku nie jest przypadkowe. – Związane jest to z 50. rocznicą otrzymania przez Jana i Antoninę Żabińskich tytułu "Sprawiedliwi wśród narodów świata" – mówi Jackl.

Od kwietnia można zwiedzić willę, w której rodzina Żabińskich ukrywała Żydów podczas II wojny światowej. Odwiedzając internetową wystawę można poszerzyć swoją wiedzę o wydarzeń sprzed 70 lat.

Kilkoro z setki uratowanych

Na stronie w formie 48 multimedialnych tablic, możemy poznać historię warszawskiego zoo, rodziny Żabińskich i kilku z około setki, których Żabińscy uratowali przed śmiercią. – Staraliśmy się przedstawić najbardziej rozpoznawalne osoby. Magdalena Gross to znana rzeźbiarka animalistka, Rachela Auerbach to pisarka – wylicza nasz rozmówczyni.

Wśród wyróżnionych osób znalazł się też Szymon Tenenbaum. Choć sam nie ukrywał się u Żabińskich, to przebywała tam jego żona oraz bogate zbiory jego kolekcji owadów. Dzięki temu udało się je uratować.

Wystawa przedstawia też historię rodziny Kenigsweinów. – Udało nam się przeprowadzić wywiad z jedną z osób z tej rodziny, która ukrywała się u Żabińskich, dlatego chcieliśmy przedstawić tę rodzinę – mówi Jackl.

Wystawę można znaleźć tutaj

Internetowe Oscary

Polin nie jest jedynym stołecznym muzeum, które wykorzystuje internet w promocji historii. Pod koniec kwietnia strona o Powstaniu Warszawskim zdobyła dwie nagrody w międzynarodowym konkursie Webby Awards 2015. To najważniejsze wyróżnienie w świecie internetu.

ZOBACZ JAK ODRESTAUROWANO WILLĘ ŻABIŃSKICH:

jb/b

Odrestaurowana willa Żabińskich
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl