Tybetański protest w dniu wizyty premiera Chin

Warszawa

TVN WarszawaProtest Tybetańczyków

Tybetańczycy i działacze na rzecz praw człowieka w Tybecie będą dzisiaj protestować w Warszawie przeciwko chińskiej polityce. Jak podaje Polskie Radio, akcja ma związek z rozpoczynającą się wizytą premiera Chin Wen Jiabao w Polsce.

Pikieta ma rozpocząć się o godz. 14.30 przed kancelarią premiera. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to protest przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach.

Protestujący przypominają, że wizyta chińskiego premiera rozpocznie się w ważny dla Tybetańczyków dzień. Chodzi o rocznicę urodzin XI Panczenlamy, Gendhuna Czokji Nimy, który został porwany w 1995 roku. Od 17 lat jest odcięty od świata przez chińskie władze.

Piotr Cykowski z fundacji Inna Przestrzeń podkreśla, że w Chinach nie tylko Tybetańczycy są narażeni na represje. W rozmowie z Polskim Radiem przekonuje, że setki, a nawet tysiące, osób trafiają do więzienia czy zwalnianie są z pracy za to, że nie zgadzają się z obowiązującym systemem politycznym.

Oficjalne spotkania w Warszawie

Wizyta premiera Chin rozpocznie się w środę popołudniuod ceremonii oficjalnego powitania przez Donalda Tuska. Późnym popołudniem w Belwederze Jiabao zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

WIĘCEJ O WIZYCIE NA TVN24.PL

IAR/PAP//ran