Najnowsze

Twórca gry Wiedźmin kupił Fort Traugutta

Najnowsze


Michał Kiciński - były prezes firmy, która wypuściła na rynek hitowe gry komputerowe z serii Wiedźmin kupił zabytkowy Fort Traugutta - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Nowy właściciel fortu zapowiada, że ma kilka wariantów jego zagospodarowania.

O tym, że zabytkowy fort znajdujący się przy ul. Międzyparkowej został sprzedany poinformowała Agencja Mienia Wojskowego. - 8 lutego o 13:30 został podpisany akt notarialny, na mocy którego nowym właścicielem obiektu został Pan Michał Kiciński - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW.

Kilka wariantów

Budynek został sprzedany za ponad 3 mln zł, ale Kiciński zapłaci za niego jedynie połowę, bo fort jest zabytkiem.

Nowy właściciel jest współzałożycielem firmy CD Projekt RED (obecnie CD Projekt SA), która wypuściła na rynek dwie części światowego hitu komputerowego - gry Wiedźmin, która powstała na podstawie świata stworzonego przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego (zapowiedziana jest też 3 odsłona, która ma stanowić zwieńczenie trylogii). Obecnie w spółce Kiciński żadnej funkcji już nie sprawuje, ale jest jej akcjonariuszem. Co zamierza zrobić z zabytkową fortyfikacją? "Sprawa uprawomocni się dopiero za 30 dni i wtedy dopiero ewentualnie nastąpi przekazanie obiektu. W przypadku pozytywnego rozwoju wypadków, rozważanych jest kilka wariantów zagospodarowania obiektu" – pisze Kiciński w specjalnym oświadczeniu. "Zostanie on najprawdopodobniej wniesiony aportem do nowotworzonej spółki powołanej wyłącznie do zarządzania tą nieruchomością. Obiekt jest wyjątkowy i dopiero po rozmowach z konserwatorem zabytków oraz przedstawicielami miasta, będzie można pokusić się o precyzyjniejsze określenie planów, co do jego zagospodarowania" – dodaje.

Rodzinna okolica

Jak podkreśla, zależy mu na zadbaniu o unikalne walory historyczne fortu. I dodaje, że budynek jest mu bliski. "Znajduje się on w mojej okolicy rodzinnej, a sam fort jest jednym z pierwszych budynków, które z okresu międzywojennego pamięta mój ojciec. Z przekazów rodzinnych wiem też, że odgrywał on znaczną rolę historyczną. M.in. w trakcie wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. znajdowała się tam radiostacja nasłuchująca komunikaty radzieckie, które dzięki pomocy wybitnych polskich matematyków były rozszyfrowywane. Dzięki czemu strona polska znała rozkazy wroga. W samym obiekcie, z rodzinnych opowieści wynika, że częstym gościem był sam Marszałek Piłsudski" – czytamy w oświadczeniu.

Nad obiektem czuwa konserwator zabytków. Nabywca będzie mógł prowadzić prace remontowe, ale z uszanowaniem walorów zabytkowych budowli. Z ramowych zaleceń konserwatorskich wynika, że wykluczone jest wprowadzenie do środka gastronomii. Sugerowane jest natomiast prowadzenie działalności kulturalnej lub sportowej – powiązanej z pobliskim Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym.

Fort nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Samochody będą mogły tam docierać tylko przez teren, który jest w zarządzie wspomnianego ośrodka. To jednak trzeba uzgodnić z miastem, które jest właścicielem działki.

Trzon Twierdzy Warszawa

Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń o funkcji biurowej, magazynowej i użytkowej. Większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, a w oknach zamontowane są kraty.

Powstały w 1834 r. dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie niepełnego pierścienia od góry obsypany jest ziemią i ma wewnętrzny kolisty dziedziniec zamknięty murem z bramą wjazdową.

Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach 30. i 40. XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości